TeknoHocam
Özgün ve Özgür Teknoloji

Windows 10 Microsoft Hesabı Kaldırma

0

pubg mobil uc kodu

Selamlar Teknohocam ailesi, bu yazımızda, Windows 10 Microsoft hesabı kaldırmanın 3 basit yolunu göstereceğiz. Microsoft Hesabınız, Windows 10 bilgisayarınızda oturum açmak için kullanılabilecek bir e-posta adresi ve paroladan ibarettir. Artık Windows ile bir Microsoft hesabı kullanmak istemiyorsanız, yerel bir hesaba geri dönebilir veya Windows oturum açma seçeneğinden kaldırabilirsiniz.

NOT: Oturum açmış durumdayken makinenizden bir hesabı silemezsiniz – önce yerel bir hesapla alternatif bir oturum açmanız gerekir. Bu yöntemler, Microsoft hesabını yerel olarak Windows 10 bilgisayarınızdan kaldırır. Çevrimiçi Microsoft hesabınızı kapatmak / silmek istiyorsanız, lütfen Microsoft’un hesap kapatma web sayfasını ziyaret edin.

İşte Windows 10 Microsoft Hesabı Kaldırma Yöntemleri

Yöntem 1: Microsoft Hesabı Oturum Açma İşlemini Denetim Masası’ndan Kaldırma

WinX menüsünü görüntülemek için klavyenizdeki Windows tuşu + X tuşlarına basın ve Denetim Masası’nı seçin. (ve ya arama çubuğuna denetim masası yazıp tıklayın).

Kontrol Panelinden Görüntüle açılır okuna tıklayın ve kategoriler yerine Büyük simgeler’i seçin. Böylece bütün ayarlar elinizin altında olacak.

Kullanıcı Hesapları‘na tıklayın.

“Başka bir hesabı yönet” bağlantısına tıklayın.

Bu ekran şu anda bilgisayarınızda bulunan tüm hesapları gösterir. Silmek istediğiniz Microsoft hesabına tıklayın.

Seçenekler listesinden Hesabı sil seçeneğine tıklayın.

Bir sonraki pencere, bu hesapla ilgili dosyaları saklamak isteyip istemediğinizi sorar. Dosyaları Sakla‘ya tıklarsanız, tüm kişisel dosyalarınız olduğu gibi tutulur ve istediğiniz zaman profil klasörünü silmeye karar verebilirsiniz. (Profil klasörü yerel disk c’de users/kullanıcılar klasörünün içindeki klasörlere verilen isimdir, burada bilgisayarınızdaki hesapların dosyaları bulunur. Eğer profil klasörünü silerseniz o hesaptaki bütün verileriniz de silinir)

NOT: Bu yöntem %90 işinize yarayacaktır ancak bazı kullanıcılarda hesabı sil butonu aktif olmayabiliyor, eğer bu yöntem işinize yaramadıysa diğer yöntemlere bakabilirsiniz.

Yöntem 2: Microsoft Hesabı Girişini Netplwiz’den Kaldırma

Sponsor

Çalıştır kutusunu açmak için klavyenizdeki Windows tuşu + R tuşlarına basın. Netplwiz yazın ve Enter’a basın. (Ya da arama çubuğuna netplwiz yazıp aratabilirsiniz)

Bu, Kullanıcı Hesapları penceresini açacaktır. Otomatik oturum açmayı etkinleştirdiyseniz, “Kullanıcılar bu bilgisayarı kullanmak için bir kullanıcı adı ve parola girmelidir” kutusunu işaretlemeniz gerekir.

Listeden Microsoft hesabınızı seçin ve Kaldır‘a tıklayın.

Onaylamanız istenecek ve gerçekten devam etmek istiyorsanız Evet’i tıkladığınızda Microsoft hesabı girişi tamamen kaldırılacaktır.

Yöntem 3: Microsoft Hesabı Girişini Ayarlar Uygulamasından Kaldırma

Her şeyden önce, Başlat düğmesine tıklayıp Ayarlar seçeneğini seçerek Ayarlar uygulamasını açın. “Windows + I” kısayol tuşunu da kullanabilirsiniz. (Ya da arama çubuğuna ayarlar yazıp aratabilirsiniz)

Ayarlar sayfasında, Hesaplar seçeneğini tıklayın.

Bundan sonra, Hesaplar menüsünün sol tarafında bulunan Aile ve diğer kullanıcılar seçeneğini seçin.

Silmek istediğiniz Microsoft hesabına tıklayın ve ardından aşağıda açılan mevcut seçeneklerden Kaldır düğmesine tıklayın.

Onay iletişim kutusu göründüğünde, seçili Microsoft hesabını silmek için “Hesabı ve verileri sil” düğmesine tıklayın.

DİKKAT! Bu yöntem verilerinizi de silecektir, bu yüzden diğer yöntemleri denemeden bunu denememenizi tavsiye ederiz.

Windows 10 Defender Kapatma veya Windows 10 Masaüstü Simgelerini Aktif etme rehberlerimize ilgili içeriğe tıklayarak ulaşabilirsiniz.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.