TeknoHocam
Özgün ve Özgür Teknoloji

takipçi satın al

Windows 10 RAM ve Hızı Nasıl Kontrol Edilir?

0

Windows 10 RAM ve Hızı Nasıl Kontrol Edilir? İş, Oyun, video düzenleme, grafik tasarım vb. için güçlü bir bilgisayara ihtiyacınız varsa işlem hızı ve gücü açıkça önemli olsa da, RAM de aynı derecede önemli bir faktördür. Fakat tüm RAM‘lerin eşit yapılmadığını her birinin birbirinden farklı şekilde çalıştığını biliyor muydunuz?

Herhangi bir  16 GB’lık RAM‘in fiyatının markadan markaya ve modelden modele değişebildiği dikkatinizi eminim çekmiştir. Bazıları ucuzdur, ancak yine de bazıları çok daha pahalıdır tabii ki kalitesinin getirdiği bir pahalılıktır. Bunun sebebi, konu RAM olduğunda, farklı RAM türleri ve ayrıca kullandığı bellek türü ve hızıdır söz konusudur.

Bu, tüm 16GB RAMlerin aynı olmadığı anlamına gelir; bu sebeple, yeterli miktarda RAM‘e sahip olduğunuzu düşünmenize rağmen bilgisayarınızın yavaş işlemler yaptığını fark ederseniz, belki daha yüksek hızlar sunan birini satın almanın zamanı gelmiştir, ancak hangi tür olduğunu nasıl kontrol edersiniz?

Windows 10 RAM ve Hızı Nasıl Kontrol Edilir?

Windows 10 RAM ve Hızı Nasıl Kontrol Edilir?

  1. Başlat düğmesine tıklayın
  2. Görev Yöneticisi” yazın
  3. Performans sekmesine tıklayın
  4. Bellek‘e tıklayın
  5. Soldaki pencerede, yeşil renkli kutu ne kadar RAM‘iniz olduğunu gösterirken, mor renkli kutu size RAM‘inizin hızını gösterir, genellikle “ MHz ” olarak gösterilir ve açıkçası sayı ne kadar yüksekse o kadar iyidir.

Uygulamanın bu Bellek bölümü, RAM‘inizin ana kartınızda ne kadar yer  kapladığını da gösterir, bu sebeple yukarıdaki ekran görüntüsünde, 16 GB’ın 4 yuvadan 2’sini kapladığını görebilirsiniz, yani her bir çubuğun 8 GB olması gerekiyor.

Ana kartınıza bağlı olarak, bazı eski veya daha ucuz modeller yalnızca 2 yuva sunmakla birlikte performans konusunda da düşük olabiliyor, bu nedenle kaç tane RAM çubuğu satın alacağınıza karar vermeye çalışırken bunu adımları izlemenizi tavsiye ediyoruz.

Sizlere bu içeriğimizde “Windows 10 RAM ve Hızı Nasıl Kontrol Edilir?”  başlıklı yazımızı paylaştık. Daha fazla içeriğe ulaşmak istiyorsanız buraya tıklamanız yeterli.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.