TeknoHocam
Özgün ve Özgür Teknoloji

takipçi satın al

Windows 10 RTKVHD64.sys BSOD Hatası Nasıl düzeltilir?

0

RTKVHD64.sys BSOD, kullanıcıların bilgisayarlarında nispeten sık karşılaştıkları bir durma hatasıdır. Sistem Mavi Ekran ile çöker ve tüm kullanıcı çalışmalarını kesintiye uğratarak hemen yeniden başlatmaya zorlar. Bu durum özellikle sinir bozucu olabilir ve cihazın günlük kullanımını olumsuz yönde etkileyebilir.

Bu rahatsızlıklara rağmen, Mavi Ekran hataları, aksi takdirde bir arıza nedeniyle sistemde meydana gelebilecek hasarı önlemeye yardımcı olduklarından, Windows ortamında önemli bir rol oynarlar. Yeniden başlatma, genellikle kullanıcıların sorunu hemen çözmelerine yardımcı olan bir şeydir ve çalışmaya devam edebilirler.

Ne yazık ki bu her zaman böyle işlemez. Bazı insanlar sık ​​sık RTKVHD64.sys BSOD’ları yaşarlar, bu da sistemde bir sorun olduğunu ve en iyi şekilde çalışamayacağını gösterir. Diğer bazı durdurma hataları, kullanıcıların normal Windows UI aşamasına erişmesine bile izin vermeyebilir ve bir yeniden başlatma döngüsü içinde başlatılabilir.

Bu belirli .sys dosyasının çökmesi, sorunun bir Windows sürücüsünde olduğunu gösterir. Bu durumda, Realtek Yüksek Tanımlı Ses sürücüsüyle ilgili olması muhtemeldir. Bu nedenle, ses de çalışmayı durdurabilir veya sesle ilgili bazı zorluklar olabilir.

Bu sürücünün farklı nedenlerden dolayı başarısız olabileceğine dikkat etmek önemlidir, bu nedenle kodda karşılaştığınız BSOD hatası farklı olabilir (örneğin, SİSTEM HATASI , SAYFA HATASI veya SÜRÜCÜ DOĞRULAMA İHLALİ ). Bu nedenle, Windows 10’da RTKVHD64.sys BSOD’yi düzeltmenin birkaç farklı yolu vardır.

Aşağıda durumu çözmenize yardımcı olacak yöntemler bulacaksınız.

Düzeltme 1. Bir sistem onarım aracı çalıştırın

Windows yüz binlerce farklı unsurdan derlenmiştir ve her konfigürasyon farklı olabilir (farklı donanım, kurulu yazılım, ayarlar vb.). Bu öğeler arasında bir şeyler ters giderse, kullanıcılara genellikle bir hata verilir; daha ciddi durumlarda, bir durma hatası meydana gelir.

PC’de yüzlerce hata kodu yer alır ve neyi temsil ettikleri hemen hemen belli değildir. Bulduktan sonra bile, kullanıcılar çözümü bulmadan önce sorunun temel nedenini bulmakta bir süre mücadele edebilir. Bazı durumlarda, aygıt bir PC tamircisine sunulana kadar çözüm bulunamayabilir.

Bu nedenle, biraz zaman kazanmak ve Windows çökmeleri, hataları, kayıt defteri hataları ve diğer yaygın sorunlar için çok daha hızlı ve etkili bir çözüm bulmak istiyorsanız , bir PC onarım aracı olan Reimage ile bir tarama yapmanızı şiddetle öneririz . Siz Windows’u yeniden yüklemenize gerek kalmadan, hasarlı sistem dosyalarını otomatik olarak yenileriyle değiştirebilir.

Düzeltme 2. Sistem dosyalarında bozulma olup olmadığını kontrol edin

 • Arama yerine cmd  yazın.
 • Komut İstemi sonucuna sağ tıklayın ve Yönetici olarak çalıştır’ı seçin.
 • Aşağıdaki komutu kopyalayıp yeni pencereye yapıştırın:

  sfc / scannow

 • Enter’a basın ve sonuçları bekleyin.
 • Bittiğinde bilgisayarınızı yeniden başlatın .

Düzelt 3. Ses sürücülerini kaldırın

 • Başlat’a sağ tıklayın ve Aygıt Yöneticisi’ni seçin.
 • Burada Ses, video ve oyun denetleyicilerini genişletin.
 • Realtek HD Audio sürücülerine sağ tıklayın ve Cihazı kaldır’ı seçin.
 • Bu aygıtın sürücü yazılımını silin ve tıklayın tiki Kaldırın.
 • Sisteminizi yeniden başlatın.

Düzeltme 4. Yeni Realtek Sürücülerini Kurun

Ses sürücüsü olmadığında, sesiniz çalışmayabilir. Bu nedenle, en yeni Realtek ses sürücülerini yüklemelisiniz. Aygıt Yöneticisi aracılığıyla yapmak mümkün olsa da, yazılımın en son sürümünün yüklendiğinden emin olmanız gerektiğinden ciddi bilgisayar sorunlarını gidermeye çalışırken bunu yapmanız önerilmez (Aygıt yöneticisi genellikle bunu yapmaz) .

Böylece iki seçeneğiniz var:

 • Realtek’in resmi web sitesine gidin ve oradan sürücüleri indirin
 • Hızlı bir çözüm için otomatik bir sürücü güncelleyici DriverFix kullanın.

Düzeltme 5. Üçüncü taraf virüsten koruma yazılımını devre dışı bırakın

Üçüncü taraf bir virüsten koruma yazılımı kullanıyorsanız, Mavi Ekran hatasına neden olabilir. Bu teoriyi kontrol etmek için, programı tamamen devre dışı bırakmalı veya kaldırmalısınız. Programları Denetim Masası veya Uygulamalar ve Özellikler (Ayarlar) bölümünden kaldırabilirsiniz.

Bu çözüm size yardımcı oluyorsa, bu, güvenlik yazılımının sürücülerinizle bir tür çatışmaya neden olduğu anlamına gelir. Bu noktada, farklı bir kötü amaçlı yazılımdan koruma programı kullanmayı düşünmek daha iyi olacaktır.

Düzeltme 6. BIOS’unuzu güncelleyin

Windows 10 RTKVHD64.sys BSOD Hatası

Bu adım nispeten karmaşıktır ve doğru şekilde gerçekleştirilmezse ciddi sorunlara da neden olabilir. Bu nedenle, ne yaptığınızı bilmiyorsanız, lütfen bu adımı tamamen atlayın.

 • Windows arama çubuğuna Sistem bilgisini yazın ve Enter’a basın.
 • BIOS Sürümü / Tarihi ve Ürün kısmını genişletin.
 • Web tarayıcınızı açın ve anakart üreticinizin resmi web sitesine gidin.
 • Yüklemeler bölümünde ve BIOS için uygun güncellemeyi bulun.
 • Yükleyiciyi başlatın ve işlem tamamlanana kadar bekleyin.
 • Tamamlandığında, bilgisayarınız yeniden başlatılacaktır..
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.