TeknoHocam
Özgün ve Özgür Teknoloji

takipçi satın al

Windows 11 Özellikleri ve Yenilikleri Neler? Windows 11 Ne Zaman Çıkacak?

0

Windows 11 Özellikleri ve Yenilikleri Neler? Windows 11 Ne zaman çıkacak? Sorularının cevabı yazımızda. Windows 11 ile Microsoft, Windows’un güçlü bir masaüstü işletim sistemi olması gerektiğini fark etti. Microsoft, geliştirilmiş çoklu pencere çoklu görev ve birden çok monitör için daha iyi destekten PC oyun geliştirmelerine ve geleneksel Win32 masaüstü uygulamalarını içeren bir Mağazaya kadar, PC’nin gerçekliğini benimsiyor ve daha iyi hale getiriyor.

Windows 11 Ne Zaman Çıkacak?

Microsoft Web sitesini, Windows 11’in 2021 tatil sezonunda, yani yıl sonuna doğru gelmeye başlayacağını söylüyor.

“Uygun Windows 10 Bilgisayarlar”, 2021’in sonundan başlayarak ve 2022‘ye kadar devam edecek şekilde Windows 11’e ücretsiz yükseltme alacak ve aşamalı olarak sunulacaktır.

Microsoft‘a göre, Windows 11’in Insider Preview sürümleri 24 Haziran 2021 ve 28 Haziran 2021 arasında kullanıma sunulacak.

Bilgisayarım Windows 11 Kaldırır mı?

Bilgisayarım Windows 11 Kaldırır mı? Tüm Windows 10 PC’ler Windows 11’i alamayacak. Windows 10, Windows 7 PC’lere kadar uzanan geniş bir geriye dönük uyumluluğa sahipken, Windows 11 için sistem gereksinimleri çok daha katıdır.

Örneğin, Güvenli Önyükleme özellikli ve sürüm 2.0 TPM modül yongası olan UEFI sabit yazılımına sahip bir PC’ye ihtiyacınız olacak. Ayrıca “uyumlu bir 64-bit işlemciye veya Chip (SoC) Üzerindeki Sistem”e ihtiyacınız olacak. 32-bit PC’lerin şansı kalmadı, ancak birçok 64-bit PC bile güncellemeyi almayacak.

Microsoft, 14 Ekim 2025‘e kadar Windows 10’u desteklemeye devam edeceğini, böylece bilgisayarınız güncellemeyi almasa bile Windows 10‘dan kalabileceğinizi söylüyor.

Windows 11 Minimum Sistem Gereksinimleri

  • İşlemci: 1 gigahertz GHz veya daha hızlı, 2 veya daha fazla çekirdekli, uyumlu bir 64 bit işlemci ya da Çip Üzerinde Sistem (SoC)
  • RAM: 4 GB RAM
  • Depolama: 64 GB veya daha büyük depolama cihazı
  • Ekran Kartı: DirectX 12 uyumlu grafikler / WDDM 2.x
  • Ekran: 9 inçten büyük, HD Çözünürlük (720p)
  • İnternet Bağlantısı: Windows 11 Home kurulumu için Microsoft hesabı ve internet bağlantısı gereklidir

Windows 11 Başlat Menüsünü Soldan Merkeze Alıyor: Yeni Başlat Menüsü!

Microsoft

Windows 11, yeni basitleştirilmiş bir Başlat menüsüne sahiptir. Canlı döşemeler gitti, yerine uygulama simgelerinin ve son dosyaların bir listesi geldi. Microsoft 365 sayesinde, diğer cihazlarda, hatta Windows çalıştırmayan cihazlarda bile Office uygulamalarında düzenlediğiniz belgeler burada da en son dosyalar olarak Windows görünecektir. Bu hamlenin Apple işletim sistemlerine benzediğini söyleyebilirim.

Başlat menüsü de dahil olmak üzere görev çubuğu simgeleri de görev çubuğunun ortasına taşındı. Microsoft’tan Panos Panay, “Başlat’ı merkeze alma düşüncemiz, kullanıcılarımızı işin merkezinde düşündüğümüzüz kanıtıdır” dedi.

İyi haber şu ki, isterseniz simgeleri görev çubuğunun sol tarafına geri taşıyabilirsiniz. En azından şimdilik.

Windows 11 Güçlü Çoklu Pencere ve Çoklu Monitör Özellikleri

Microsoft

Windows 8.1, büyük bir bilgisayar monitöründe büyük bir uygulamaya sahip olmakla ilgiliyken, Windows 11 tamamen birden fazla pencere kullanmakla ilgilidir. Microsoft üretkenliği seven bir firmadır. Uygulamaları ekranınızda hızlı bir şekilde düzenlemek için bir “Snap Düzenleri” özelliği vardır. Fareyi bir pencerenin “Büyüt” düğmesinin üzerine getirin ve bunun için kolayca bir ekran bölgesi seçebilirsiniz.

Windows, “Snap Groups” ile uygulamalarınızı nereye yerleştirdiğinizi de hatırlayacaktır. Bir grup yapışmış uygulamayı açmak için tek bir görev çubuğu simgesine hızlı bir şekilde tıklayabilirsiniz. Ayrıca, Windows 11’i bir tablette kullanırken, yan yana olan pencereler, aygıtın yönünü değiştirdiğinizde otomatik olarak üst üste yığılır.

Microsoft

“Yeni bir yerleştirme ve yerleştirme deneyimi” ile birden çok monitör de daha iyi hale geliyor. Bir monitörün fişini çıkardığınızda, monitördeki pencereler size engel olmak yerine kendilerini küçültecektir. Monitörü yeniden bağladığınızda Windows, pencereleri otomatik olarak o monitördeki orijinal konumlarına geri yükleyecektir.

Daha Hızlı Güncellemeler ve Yılda Bir Büyük Güncelleme

Microsoft, Windows 11’in güncellemeler konusunda daha iyi olacağını söylüyor. Güncellemeler %40 daha küçük olacak ve bir Chromebook güncellemesi gibi arka planda gerçekleşecek.

Daha da iyisi, Microsoft yılda bir kez büyük bir güncelleme programına geçiyor. Microsoft, Windows 10 ile yılda iki büyük güncelleme yayınlıyordu; bu, bazı büyük hatalara yol açan bir süreçti ve yalnızca siz oturup PC’nizi kullanmadan önce güncellenmesini beklerken genel kesintilere yol açtı.

Microsoft şimdi takvimini Google’ın Android’i, Apple’ın macOS’u ve Apple’ın iOS ve iPadOS’u gibi diğer işletim sistemleriyle uyumlu hale getiriyor; bunların tümü yılda iki değil, bir büyük güncelleme alıyor.

Belki Microsoft sonunda Windows’un bir hizmet olmadığını anlamıştır; Windows bir işletim sistemidir!

Masaüstü Uygulamalarıyla Yeni Bir Mağaza

Microsoft

Windows 11’in yeni Microsoft Mağazası ile Microsoft, ilk Windows Mağazası ile Windows 8’i piyasaya sürdüğünde yapması gerekeni nihayet yapıyor.

Yeni Mağaza, “uygulamalar için tek güvenilir konumunuz” olacak. Geliştiriciler, Mağaza’da Univeral Windows sürümü Platform (UWP) uygulamaları ve Progress Web App (PWA) uygulamalarının yanı sıra geleneksel Win32 masaüstü uygulamaları sunabilir. Uygulamalar, Windows’ta da çalışan diğer herhangi bir uygulama çerçevesinde olabilir.

Microsoft, geliştiricilerin bu uygulamalarda kendi ticaret işlevlerini kullanmasına ve gelirin %100’ünü elinde tutmasına izin verecek. Başka bir deyişle Valve, Steam’i Microsoft Store üzerinden dağıtabilir ve Microsoft’a fazladan bir kuruş ödemek zorunda kalmaz.

Google Chrome’dan Steam’e kadar kullandığınız her uygulamayı Mağaza’dan alarak, kullandığınız tüm uygulamaları daha hızlı yüklemeyi hayal edin. Her uygulama, bilgisayarınızı yavaşlatan kendi benzersiz güncelleyicisine ihtiyaç duymaz. Microsoft’un bize Windows 8 ile verebileceği şey buydu elbette, ancak sonunda Windows 11 ile gerçekleşebilirdi. Dokuz yıl gecikme, hiç yoktan iyidir.

Mağaza da yeniden tasarlandı. Ayrıca TV şovları ve filmler de var. Ancak daha da önemlisi, Microsoft hız için yeniden oluşturulduğunu söylüyor, başka bir deyişle Microsoft bile eski Mağazanın çok yavaş olduğunu kabul ediyor.

Android Uygulamaları Windows 11’e Geliyor

Microsoft

Microsoft, Windows 10’un piyasaya sürülmesinden önce Android uygulama desteği üzerinde çalışıyordu ancak şirket projeyi iptal etti. Artık Android uygulama desteği Windows 11’e gelecek.

Ne değişti? Apple, Big Sur ile Mac’te iPhone uygulamalarını etkinleştirdi, bu yüzden belki de bu Microsoft’un fikrini değiştirdi.

Android uygulamalarını Microsoft Store’dan edinebilecek ve PC’nizde çalıştırabileceksiniz. Uygulamalar standart Microsoft Store uygulaması aracılığıyla dağıtılacak olsada, Microsoft bunu Amazon Appstore ile ortaklaşa yapıyor. Microsoft, bunu etkinleştirmek için “Intel Bridge Technology” kullandığını söylüyor.

Görev Çubuğundaki Widget’lar ve Ekipler

Microsoft

Görev çubuğunda ayrıca bir Widget düğmesi bulunur. Windows’un 11 sızan sürümü, aynı widgeti kullanacak ancak yeni News & İlgi alanları widget’ı Windows 10’a eklenmişti.

Windows 11’in son sürümünde, diğer uygulamalardan widget’lar ekleyebileceksiniz, bu da onu yalnızca Microsoft’un Bing haber bağlantılarını size göndermesi için bir panel değil, gerçekten özelleştirilebilir bir ara yüz haline getirecek.

Microsoft ayrıca Microsoft Teams’i görev çubuğuna entegre ediyor. İnsanlarla metin sohbetleri ve görüntülü aramalar yapmak için Sohbet özelliğini kullanabilirsiniz. Microsoft Teams start menu, yaygın olarak bir iş iletişimi aracı olarak bilinir, ancak Microsoft, muhtemelen Skype’ın Microsoft’un mülkiyeti altında pek iyi performans göstermemesi nedeniyle bunu herkese genişletmek istiyor.

Bilgisayar PC Oyun İyileştirmeleri

Microsoft

Microsoft, DirectX 12 Ultimate ve PC için Xbox Game Pass gibi halihazırda mevcut olan bazı oyun özelliklerinden bahsetti ; bu, aylık bir ücret karşılığında bir PC oyunları kitaplığına sınırsız erişim sunuyor.

Ama burada bazı yeni şeyler var. Xbox Series X’in iki özelliği PC’ye geliyor.

Birincisi, HDR’yi otomatik olarak etkinleştirerek önceki nesil “1000’den fazla” oyunun daha iyi görünmesine yardımcı olacak Otomatik HDR . Bu özellik olmadan, yalnızca HDR’yi desteklemek için oluşturulmuş oyunlar HDR uyumlu bir ekran kartında HDR kullanırdı. Microsoft, renkleri çok daha canlı ve canlı hale getirdiği Skyrim’de gösterdi.

İkincisi ise DirectStorage’dır. Bazı Windows 11 PC’ler “DirectStorage Optimize Edilmiş” olacaktır; yüksek performanslı bir NVMe SSD’ye ve uygun sürücülere ihtiyaçları olacaktır. Bu PC’lerde oyunlar, CPU’yu zorlamadan sistem deposundan doğrudan grafik kartına hızlı bir şekilde veri yükleyebilir. Xbox’ta olduğu gibi, oyun yükleme sürelerini hızlandırmalı ve oyun sırasında varlıkların daha hızlı yüklenmesini mümkün kılmalıdır.

Akıllı Güncelleme ve Yükseltme

Windows 11 şu ana kadar oldukça iyi görünüyor! Diğer akıllı değişikliklerle de dolu. Örneğin, Cortana PC kurulum deneyiminden kaldırılıyor, bu şüphesiz birçok sistem yöneticisini memnun edecek bir şey.

En büyük şikâyetimiz, görev çubuğunun ortasındaki Başlat düğmesini istediğimizden emin olmadığımızda birkaç tıklamayla değiştirebileceğiniz bir şey bu oldukça etkileyici.

Daha fazla oku: Google Chrome’dan Hesap Kaldırma 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.