TeknoHocam
Özgün ve Özgür Teknoloji

takipçi satın al

Windows Güncelleme Hatası 0x800f0984 Nasıl Düzeltilir?

0

Windows 10, hizmet olarak sunulan bir işletim sistemidir; bu, düzenli iyileştirmelerin, değişikliklerin, güvenlik güncellemelerinin ve diğer özelliklerin düzenli olarak gönderildiği anlamına gelir. Microsoft genellikle her saniye veya bazen her ayın dördüncü Salı günü güncellemeler üretir, bu nedenle etkinlik BT topluluğu içinde Salı Yaması olarak bilinir.

2015’te Windows 10’un piyasaya sürülmesinden bu yana, 12 büyük işletim sistemi yükseltmesi yapıldı. Bunlar genellikle UI öğeleri için büyük değişiklikleri ve diğer iyileştirmeleri içerir. Ne yazık ki, bazılarının çeşitli BT forumlarında bildirildiği gibi, Windows güncelleme hatası 0x800f0984 nedeniyle herkes yeni uygulamalardan yararlanamaz.

Sorun en az birkaç yıldır var, bu yüzden yeni bir şey değil. Aslında, 0x800f0247 veya 0x80070424 gibi Windows güncelleme hataları, çoğu durumda herkes için işe yarayacak evrensel bir çözüm olmadığından, kullanıcıları yıllardır rahatsız ediyor. Güncelleme işlemini tetiklemeye çalıştığınız herkes için hatanın oluştuğu durumlar da oldu – 0x80070541 , birkaç gün sonra Microsoft tarafından düzeltildi.

Her durumda, Windows’u güncelleme girişiminde bulunulduktan sonra 0x800f0984 hatası görülebilir – bu özellik, kalite veya güvenlik güncellemeleriyle ilgili olabilir. Birkaç kullanıcı, bu nedenle işletim sistemini en son sürüm 21H1’e yükseltemediklerini bildirdi. Kararlılık, performans, özellik ve güvenlik güncellemelerini almamak gerçekten sorunlu olabilir, bu nedenle bu sorunu çözmek çok önemlidir. Ancak bu sorunu çözmek için, sizin için en uygun olanı bulmadan önce birkaç çözüm uygulamanız gerekebilir.

1. Üçüncü taraf antivirüsünüzü kaldırın veya devre dışı bırakın

Bazı virüsten koruma programları aşırı agresif olabilir ve Microsoft sunucularından gelen veri paketlerini engelleyebilir. Güvenlik yazılımının işletim sistemine birçok şekilde müdahale etmesinin başka birçok yolu da vardır; bu nedenle hatalarla uğraşırken antivirüsün kapatılması ve sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol etmeniz önerilir.

Windows Güncelleme Hatası 0x800f0984

Gerçek zamanlı korumayı devre dışı bırakmayı deneyebilirsiniz, ancak bu nadiren herhangi bir olumlu sonuç verir. Aslında, üreticilerin kendileri tarafından geliştirilen özel yardımcı programları kullanarak güvenlik yazılımınızı kaldırmanız önerilir. Dell bu tür araçların kapsamlı bir listesini sağlamıştır, bu nedenle AV programınız için olanı seçin ve ondan tamamen kurtulun. Ardından Windows’u bir kez daha güncellemeyi deneyin ve sorunun çözülüp çözülmediğine bakın. Değilse, bir sonraki adıma geçin.

2. Windows Update sorun gidericisini çalıştırın

Bu adım, güncelleme hatalarıyla uğraşırken zorunludur – tamamlanması yalnızca birkaç dakika sürer ve sorunun temel nedenini teşhis etmenize yardımcı olabilir.

 • Başlat’a sağ tıklayın ve Ayarlar’ı seçin.
 • Güncelleme ve Güvenlik kısmına gidin.
 • Sorun Gider’i seçin
 • Ek sorun gidericiler’i tıklayın
 • Windows Update ve ardından sorun giderici çalıştırın.

3. SFC ve DISM’yi çalıştırın

Sistem dosyaları bozulmuşsa, SFC veya DISM kullanarak bunları onarmalısınız:

 • Windows arama çubuğuna cmd ,yazın sağ tıklayın Komut İstemi seçin yönetici olarak çalıştır
 • Aşağıdaki komutu yazın ve Enter’a
  basın sfc /scannow
 • Taramanın bitmesini bekleyin
 • SFC hata bulamazsa, sonraki çözüme geçin ; bütünlük ihlalleri bulunur ve onarılırsa – bilgisayarınızı yeniden başlatın; Sistem Dosyası Denetleyicisi sistem dosyası bozulmasını düzeltemezse , aşağıdaki komutları kullanın ( her birinin ardından Enter tuşuna
  basmayı unutmayın ): DISM /Online /Cleanup-Image /CheckHealth
  DISM /Online /Cleanup-Image /ScanHealth
  DISM /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth
 • Bilgisayarınızı yeniden başlatın.

4. Windows güncelleme bileşenlerini Komut İstemi aracılığıyla sıfırlayın

Hatanın olası nedeni eksik bir ikili dosya olduğundan, Windows güncelleme bileşenlerini sıfırlamak bu hatayı düzeltmenize yardımcı olabilir.

 • Önceki yöntemde açıklandığı gibi Komut İstemini yönetici olarak açın
 • Her birinin ardından Enter tuşuna basarak bu komut satırlarının her birini kopyalayıp yapıştırın:
 • net stop bits
  net stop wuauserv
  net stop appidsvc
  net stop cryptsvc
  Del “%ALLUSERSPROFILE%\\Application Data\\Microsoft\\Network\\Downloader\\*.*”
  rmdir %systemroot%\\SoftwareDistribution /S /Q
  rmdir %systemroot%\\system32\\catroot2 /S /Q
  regsvr32.exe /s atl.dll
  regsvr32.exe /s urlmon.dll
  regsvr32.exe /s mshtml.dll
  netsh winsock reset
  netsh winsock reset proxy
  net start bits
  net start wuauserv
  net start appidsvc
  net start cryptsvc
 • Bittiğinde, PC’nizi yeniden başlatın.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.