TeknoHocam
Özgün ve Özgür Teknoloji

takipçi satın al

Word Belgesi Powerpointe Nasıl Çevrilir?

0

Word Belgesi Powerpointe nasıl çevrilir? Word dosyasını Powerpointe çevirme ve Word belgesini Slayta çevirme nasıl yapılır? Gibi soruların cevabını arıyorsanız doğru yerdesiniz. Tüm sunumların PowerPoint‘te yapılması gerekmez. Sununuzun içeriği bir Word belgesindeyse (DOCX dosyası), belgenizi bir PowerPoint sunumuna (PPTX dosyası) dönüştürmenin birkaç yolu vardır.

Kolay Yol: Online bir Çevirici Kullanın

Bir Word belgesini web üzerinde kolayca bir PowerPoint dosyasına dönüştürebilirsiniz. Bu kolay bir işlemdi, ancak belgenizi Microsoft’un web uygulamasına yüklemeniz gerekir. Convert io web sitesini kullanarak rahatça Word belgelerinizi sunu haline getirebilirsiniz. Dosyanızla yerel olarak çalışmayı tercih ediyorsanız, bunu PC’nizde yapmanın bir yolu var.

Word Belgesini Bilgisayarınızdan PowerPoint’e Dönüştürün

Word dosyasını slayt yapma, doc dosyalarını pptx dosyalarına çevirmek istiyorsanız veya Word dosyasını sunum yapmak istiyorsanız Microsoft Word’ün masaüstü uygulaması, Word dosyalarını otomatik olarak PowerPoint’e dönüştürmek için yukarıdaki özelliği sunmaz. Bunun yerine, dosyalarınızı dönüştürmek için manuel bir geçici çözüm kullanır.

Bu geçici çözüm, Word belgenizi PowerPoint’in kabul ettiği şekilde biçimlendirmeyi ve ardından belgeyi PowerPoint uygulamasına içe aktarmayı içerir.

İlk olarak, Word Belgesini Biçimlendirin

İlk adım, Word belgenizi PowerPoint uyumlu hale getirmektir. Slayt başlıklarını düzenlemeniz için, Word belgenizdeki tüm başlıklara H1 başlık stilini ve tüm paragraflara H2 başlık stilini uygulayın.

Belgenizi Microsoft Word ile açarak başlayın. Word penceresinde belgenizde bir başlık seçin.

Başlık seçiliyken, Word penceresinin üst kısmındaki “Stiller” bölümünde “Başlık 1” stiline tıklayın. Bunu belgenizdeki tüm başlıklar için yapın.

Ardından, başlığınızın altındaki paragrafı seçin. Ardından, üst kısımdaki “Stiller” bölümünde “Diğer”i tıklayın ve ardından “Başlık 2”yi seçin. Tüm belge paragraflarınızı bu şekilde biçimlendirin.

Son olarak, belgeyi kaydetmek için Dosya> Word’ün menü çubuğunda Kaydet’i tıklayın. (Alternatif olarak, Windows’ta Ctrl+s veya Mac’te Command+s tuşlarına basın.)

Belgeyi Word’de kapatın.

Ardından, Word Belgesini PowerPoint’e Aktarın.

Word belgeniz artık PowerPoint’e aktarılmaya ve bir sunuma dönüştürülmeye hazır.

Bilgisayarınızda PowerPoint’i açarak içe aktarma işlemini başlatın. PowerPoint’in ilk ekranında yeni bir  Word dosyasını sunum yapma için “Boş Sunu”ya tıklayın.

Açılan PowerPoint düzenleme penceresinde, üst kısımdaki “Giriş” sekmesine tıklayın. Ardından, üst kısımdaki “Slaytlar” bölümünde, “Yeni Slayt“ın yanındaki ok simgesini tıklayın.

Görünen menüde “Ana hattan Slaytlar”ı seçin. (Yeni slayt sekmesinde en alttan ikinci seçenek)

PowerPoint, sununuza aktarılacak dosyayı seçmenizi isteyecektir. Burada, daha önce biçimlendirdiğiniz Word belgesini seçin.

Word belgeniz şimdi bir PowerPoint sunumuna dönüştürülecek. Word belgenizdeki her “Başlık 1” artık sunumda özel bir slayta sahip olacak. Bu sunumu inceleyin ve isterseniz değişiklik yapın.

Son olarak, PowerPoint’in menü çubuğunda Dosya > Kaydet’e tıklayarak sunuyu kaydedin.

Not: İşletim sisteminizin Windows 7, 8 veya Windows 10 olması gerekmektedir.

Ve hepsi bu. Word belgeniz artık izleyicilerinize sunulmaya hazır!

Daha fazla oku: Whatsapp Web Nasıl Kullanılır?

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.