TeknoHocam
Özgün ve Özgür Teknoloji

takipçi satın al

Xiaomi Dünyanın En Büyük Akıllı Telefon Üreticisi Oldu

0

Xiaomi dünyanın en büyük akıllı telefon üreticisi oldu. Xiaomi küresel akıllı telefon pazarında ilk kez numero uno pozisyonunu almak için Samsung’u geride bıraktı. Çinli dev, Haziran ayında karlı bir koşunun ardından Apple ve Samsung gibi büyük teknoloji devlerini geçerek dünyanın en iyi akıllı telefon markası oldu.

Rapor, pazar araştırma şirketi Counterpoint‘ten geliyor. Rapora göre, Xiaomi Haziran 2021‘de akıllı telefon satışlarında bir önceki aya göre %26 (aydan aya) artış gördü. Şirketin, küresel akıllı telefon pazarına uzun süredir hakim olan Kore devi Samsung‘u geçebildiği bu dönemdi.

Temmuz ayında Xiaomi’nin Apple’ı geçerek dünyanın en büyük ikinci akıllı telefon üreticisi olduğunu gördük. Ancak o dönemde Samsung, küresel pazarda akıllı telefon satışlarında hala bir numaralı konumdaydı.

O zamanlar Samsung küresel pazara hakim olsa da, Xiaomi, Mi 11 serisinin muazzam popülaritesi sayesinde Hindistan, Çin gibi bölgesel pazarlarda Kore devi yenmeyi başardı. Çinli dev, COVID-19 krizine rağmen 2021’in ilk yarısında şimdiye kadarki en yüksek akıllı telefon sevkiyatını kaydeden Türkiye’deki artan telefon talebinden yararlanmayı başardı.

Ancak Xiaomi için asıl dönüm noktası Huawei‘nin Çin pazarındaki düşüşünden sonra geldi. Üstelik Samsung, Koreli devin akıllı telefonlarının çoğunu ürettiği Vietnam‘daki COVID-19 durumundan da etkilendi. Bu, Samsung için küresel pazarda arzın azalmasına neden oldu.

Bu fırsatları değerlendiren Xiaomi, daha düşük seviyeli şehirlerdeki çevrimdışı satışlarını artırmayı başardı. Bunu takiben şirket, Counterpoint Kıdemli Analisti Varun Mishra‘ya göre Redmi 9, Redmi Note 9 ve Redmi K40 serisi modellerinin satışlarındaki artış sayesinde %17,1 pazar payı elde etmeyi başardı. Xiaomi’nin bu başarıya Amerika Birleşik Devletleri’nde varlık göstermeden ulaştığını belirtmek de önemlidir.

Aynı zamanda, Samsung’un tedarik kısıtlamaları, Haziran ayında Xiaomi’den daha düşük bir pazar payı (%15,7) elde edebildiği için şirketi ikinci sıraya taşıdı. Apple ise %14,3 pazar payı ile üçüncü sırada yer aldı.

İleriye dönük olarak, Vietnam krizi daha da devam ederse, Samsung muhtemelen ikinci sırada kalırken Xiaomi daha fazla pazar payı kazanmaya devam edecek. Ancak, Samsung devam eden tedarik kısıtlamalarından kurtulduğunda tablolar değişebilir.

Daha fazla oku: Youtube Shorts Nasıl Oluşturulur?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.