TeknoHocam
Özgün ve Özgür Teknoloji

Xiaomi Mi Watch Lite İncelemesi

0

Giyilebilir teknoloji alanında da diğer teknoloji şirketlerinin peşini bırakmayan Xiaomi’nin yeni akıllı saati Xiaomi Mi Watch Lite incelemesine geçip artıları ve eksilerine bir göz atalım.

Xiaomi Mi Watch Lite Değerlendirme

Artıları
Eksileri
Uygun fiyat seçeneği LCD panel kullanması
Bir çok fitness verisi ve spor profilleri Xiaomi wear uygulamasının bazı hataları
Firstbeat ile egzersiz analizi yapma Çeviri hataları
9-10 günlük batarya performansı
Düzgün şekilde kalp atış hızı izleme

Genel Değerlendirme

Xiaomi Mi Watch Lite spor ve fitness alanlarında gayet başarılı ancak daha fazla performans isteyenler için yetersiz olacaktır. Daha önce Xiaomi Mi Band kullanıp ekranından memnun değilseniz Mi Watch Lite işinizi fazlasıyla görecektir. Fiyatını hakkedecek bir akıllı saat olduğu düşüncesindeyim.

Xiaomi’yi ele aldığımızda ise ürettiği dijital cihazlar, ürünler ve aletler performans ve kalitenin aslında düşük bütçelerle de sahip olunabileceğini tüm dünyaya kabul ettirmiştir. Bu sebeple Xiaomi’nin üreticisi olduğu cihazlara neredeyse tüm insanlar sıcak bakıyor. Eğer sizin için bu kadar açıklama yetmedi ve hala Mi Watch Lite ile ilgili aklınızda sorular varsa detaylı anlatımımıza göz atabilirsiniz.

Daha farklı akıllı saat modellerini incelemek için bu yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Xiaomi Mi Watch Lite Genel Bakış

Xiaomi Mi Watch Lite Çin menşeili Xiaomi firmasının daha öncede bu tarz saatler ürettiğini Mi Band modellerinin bir üst segmenti diyebiliriz. Mi Watch Lite tasarımı itibariyle klasikleşmiş Apple Watch ile neredeyse aynı. Akıllı saat piyasasında düz dikdörtgen özellikle Apple ile özdeşleşmiş bu tasarımı beğeniyor ancak Apple Watch’a çok para harcamak istemiyorsanız, sizin için en güvenilir akıllı saat Xiaomi Mi Watch Lite olacaktır. Neden bunu söylüyorum? Çünkü piyasada mevcut çok ucuza satılan akıllı saatlerin ne yazık ki Ar-ge çalışmaları, uzun kullanım testleri, dayanıklılık testleri, Sar değerleri gibi bir çok özelliği bilinmiyor. Özellikle giyilebilir eşyalar için sar değerleri, risk oranları çok önemlidir. Kolumuza taktığımız saat veya kulağımızdaki kulaklık patladığı anda ne yazık ki fiyat performans olayının bizim için bir anlamı kalmayacak. Bu nedenle özellikle bahsettiğim giyilebilir eşyalarda kesinlikle piyasadaki popüler ürünlerin imitasyon, çakma veya muadillerini kullanmayın.

Xiaomi Mi Watch Lite Dikkat Çeken Özellikler

Xiaomi Mi Watch kullandığım süre zarfında bazı özellikleri dikkatimi çekmeyi başardı. Bu özelliklere gelecek olursak;

Fazlaca spor modu ve fitness özellikleri

Fiyatına göre piyasadaki üst rakiplerinden fitness ve spor modlarında aynı başarıyı yakalayan Mi Watch Lite saat içerisinde yerleşik gelen GPS’e, optik kalp atış sensörüne ve 5 ATM’ye kadar su geçirmezlik sertifikalarına sahip. Koşu yapanlar için GPS çok önemli bir faktör.

Daha önceden kullandığım üst seviye akıllı Premium bir saate göre GPS değerleri daha doğruydu. Sapma veya kopmalar yaşamadım bu beni haliyle olumlu yönde etkiledi.

Diğer spor modlarına bakacak olursak; koşu bandı, patika koşuları, bisiklet veya kardiyo, yürüyüş, denizde yüzme, havuzda yüzme ve serbest stil modları dışında birkaç spor modu daha mevcut.

Xiaomi Mi Watch Lite’in kalp atış hızı sensörleri, nabzınızı gün boyunca 1, 5, 10 ve 30 dakikalık periyotlarda elle kontrol edebilmenizi sağlıyor. Örneğin uykudayken veya evde otururken ani kalp hızı değişimlerinde sizleri uyarıyor. Kalp atış hızını kendim manuel olarak ölçtüğümde aynı sonuçları aldım bu nedenle düzgün çalıştığını belirtmem gerekiyor.

Pil ömrü ve şarj cihazı

Xiaomi’nin söylediğine göre Mi watch lite tek sefer şarj ettiğinizde şarjının 9 güne kadar dayanabileceğini söylüyor. Pandemiden dolayı her gün spor yapma şansım olmadı ancak 5 gün boyunca spor ve egzersiz yaptığımda şarjı yüzde 30’lara düştü. Toplamda da 10 gün aktivite yapmadan kullandığımı söylemeliyim. Şarj aleti de beklenildiği gibi kaliteli ve kullanışlı ayrıca şarj edip baş ucunuza koyduğunuzda güzel bir arayüzü var.

Uyku Takibi

Akıllı saatler artık uykumuzu da kontrolü altına alıyor. Mi Watch Lite uykularınızı düzenli bir şekilde takip edebiliyor. Toplam uyku süresi, derin uyku sürenizi hafızasına aktarır ve uyandığınızda sizlere 0-100 arasında uyku puanınızı gösterir. Gün içerisinde uyuyorsanız veya alışılmadık bir uyku düzeniniz varsa Mi Watch Lite ne yazık ki takip etmiyor. Bu konuda geliştirilmesi kanaatindeyim.

Xiaomi Mi Lite beğendiğim özellikler

Arayüz görünümü

Xiaomi Wear uygulamasıyla birlikte 120 çeşit saat görünümü elde edebiliyorsunuz ve bu gerçekten çok güzel.

Temel uygulamalar

Mi Watch Lite üçüncü parti uygulamaları desteklemiyor ancak üzerinde mevcut pusula, hava basıncı, hava durumu, kronometre, zamanlayıcı, el feneri, alarm ve müzik kontrol uygulamaları zaten bir akıllı saatte olması gereken her şeyi sizlere fazlasıyla sunuyor diyebilirim.

Firstbeat egzersiz analizleri

Spor alanında ürettiği cihazlarla bilinen Garmin’ e ait Firstbeat tarafından yapılan bu uygulama sizlere yaptığınız egzersizi rapor ve analiz eder. Toplam antrenman süresi, mesafe, harcadığınız kalori, adım sayısı, hız ve nabız gibi birçok bilgiyi sizlere ayrıntılı şekilde hazırlar.

Xiaomi Mi Lite Beğenmediğim Yönleri

Akıllı saat yazılımı

Yazılımın tasarımı çok güzel olduğunu belirtmiştim ancak yazılımın içerisine girdiğimizde dokunma hisleri ve dokunma sonra geri bildirimin yetersiz olduğunu söyleyebilirim. Ayrıca yazılımıyla alakalı olduğu düşündüğüm gezinmelerin yavaş şekilde gerçekleşmesi sizleri de rahatsız edebilir.

Ekran sorunu

Xiaomi Mi Watch Lite akıllı saat üreticilerinin genellikle kullandığı OLED panel değil LCD panel kullanıyor. Bu nedenle ekranınız sürekli açık halde değildir. Uyurken rahatsız etmeyin moduna almadığınız takdirde parlak LCD ekranının ışığı gözlerinizi delebilir uykunuzu kaçırabilir. ?

Xiaomi Wear uygulaması

Hayli fazla çeviri sorunları yaşadığım uygulama Xiaominin önceden kullandığı Mi Fit’ten daha iyi olsa da bazı ayarlar ve çeviri sorunları insanı çileden çıkartıyor.

Sonuç: Eğer bir koşucu değilseniz sadece salon antrenmanları yapıyorsanız Xiaomi Mi Watch Lite yerine Xiaomi Mi Band 5 tercih edebilirsiniz. GPS özelliği olması Mi Watch Lite’i küçük kardeşinden biraz daha pahalı yapıyor. Ancak büyük ekranlı olsun daha güzel bir deneyim yaşamak istiyorum derseniz kesinlikle Watch Lite’i tercih etmelisiniz. Xiaomi Mi Watch Lite’in fiyatı 599 TL.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.