TeknoHocam
Özgün ve Özgür Teknoloji

takipçi satın al

Yazılımcılar Ne İş Yapar?

0

Günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte bir çok alanda dijital materyaller kullanmaktayız. Bunlara örnek olarak telefon, saat, elektrikli ev eşyaları, arabalar, uçaklar ve diğer tüm elektronik aletleri verebiliriz. Yazılımcılar bilgisayarda sadece; işletim sistemi, web sitesi, program veya oyunlar yapmaz.

Kullandığımız çamaşır makinesinden arabalara, uçaklardan saatlere kadar bir çok dijital ya da mekanik makinanın belli döngülerle ve özelliklerle çalışmasını ve komutu gerçekleştirmesini bu konularda uzmanlaşan yazılımcılar sağlar.

Bilgisayar ve diğer elektrikli makinalar sanıldığının aksine dünyanın en basit malzemeleridir. Bilgisayarda gösterilen her bir satırın, her bir şekilin daha önceden belli olan bir kodu vardır ve bu kodlanma ile ortaya çıkmıştır.

nasil-yazilimci-olurum

Yazılımcılar bu aletlerin çalışmasını ve belirlenen komutların gerçekleştirilmesini sağlayan kişilerdir. Sanılanın aksine yazılımcılar hacker veya bilgisayar korsanları değildirler.

Yazılım dünyası her geçen gün çeşitli alanlarda gelişmektedir. Bu nedenle yazılımcının her konuda profesyonel işler ortaya çıkarması mümkün değildir. Öncelikle yazılımcılar herhangi bir yazılım dilinde uzmanlaşması gerekmektedir.

Yazılımcı Olmak İçin Ne Yapmalıyım?

Yazılımcı veya yazılım uzmanlığını kendine meslek edinmek isteyen kişiler ülkemizde herhangi bir Üniversite veya Lise okumasına gerek yoktur. Son zamanlarda ülkemizde bu sektöre duyulan ilgi fazlasıyla artmıştır. Kişinin öncelikle bir yazılım dilini öğrenmek için seçmesi ve bu konuda projeler ve işlerle kendini geliştirmesi gerekmektedir. Mevcut piyasada çalışan yazılımcıların bir çoğu kendini okul okumadan veya eğitim almadan geliştirerek sektöre giriş yapmıştır. Sizde kendinizi evinizde online olarak dersler, eğitimler izleyerek veya bu konudaki eğitimlere katılarak yazılım alanında geliştirebilirsiniz.

 

yazilimcilar-ne-is-yapar

Yazılımcılar Ne Kadar Kazanmaktadır?

Ülkemizde yazılım sektöründe son yıllarda çok fazla rağbet olmaktadır. Profesyonel olarak bu işi yapan insanların her geçen gün artması sonucunda piyasada rekabet ortamı gelişmiştir. Yazılım sektörüne henüz yeni girmiş bir kişinin alabileceği ücret Asgari ücretin biraz yukarısıdır. Kendini gelişime açık tutan birey bunu hızlı bir şekilde yukarıya taşıyabilir. Sektörde önemli olan deneyim ve yapılan işin kaliteli olmasıdır. 2-3 yıllık deneyime sahip yazılımcılar ise şirketlerde ortalama olarak 5000 TL civarında kendilerine iş bulabilmektedir. Çalışılan firmanın türü veya büyüklüğüyle bu miktarlar daha üst seviyelere çıkabilir. 5 yıl üzeri deneyime sahip yazılımcılar ise artık bu işin tamamen meslek boyutunu gerçekleştirdiğinden 5000 TL üzeri meblağlara çalışmaktadır ve bir sınırı yoktur. Yazılım dünyası bazı mesleklerden farklıdır. Yazılım yapmak bir meslek olduğundan bu konuda ihtiyaç duyulan işi yazılımcı kendi özel olarakda gerçekleştirebilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.