TeknoHocam
Özgün ve Özgür Teknoloji

takipçi satın al

Dünyadaki Android ve iPhone Telefon Sayıları

0

Birçok kişi dünyada Android telefonların mı iPhone’ların mı fazla olduğunu merak etmiştir. Bu yazımızda Dünyadaki Android ve iPhone telefon sayılarını sizlerle inceleyeceğiz.

Android veya iOS işletim sistemlerinin hangisinin iyi olduğuna dair tartışmalar 2021 yılında henüz son bulmadı. Android ve iOS savunucuları adını verdiğimiz bu tartışma grubu önümüzdeki yıllarda da bundan önce olduğu gibi kuşkusuz devam edecek.

Android işletim sistemi Google dışında bulunan mobil cihaz üreticilere de destek sağladığından (yaklaşık olarak 114 üretici) iOS işletim sistemi bulunan telefonlardan 3 kat daha fazla. Dünya pazarının yüzde 75’i Android cihazların elinde. Google’in 2021 yılında yaptığı açıklamasına göre Android telefonların sayısının 3 Milyar olduğu ve aynı dönemde Apple cihazların ise sayısının 1 Milyar olduğunu belirtti.

Google, 2017 yılında yaptığı atakla birlikte Android Cihazlarının sayısının 1.5 milyar adet daha arttığını belirtti. Ayrıca Google, Android cihazların sayısını Play Store’daki aktif olan cihazlara göre yapıldığını açıkladı. Başlangıçta 3 milyar Android cihazın olduğunu söylemiştik ancak bilindiği üzere bazı ülkeler Google servislerini kullanmıyor. Çin gibi ülkelerde Playstore kullanılmamasına rağmen bu sayılara ulaşan Android cihazların 3 milyardan da daha fazla olduğunu söyleyebiliriz.

İki mobil işletim sistemi üzerinde neden bu kadar farklılık ve eşitsizlik var? diye soracak olursak;

Android cihazlar daha ucuza mâl edilen cihazlar olduğu ve iOS cihazların daha Premium cihazlar olması nedeni bu sorudaki en büyük fark olarak göze çarpıyor. Ayrıca 114 ayrı markanın ürettiği ve Apple’in ürettiği gibi bir kıyaslamaya girersek Apple’in büyüklüğünü de görmüş oluyoruz.

Çin ve Hindistan gibi nüfusu kalabalık ülkelerde genellikle Android cihazlar kullanılıyor. Bunun en büyük sebebi ise telefonların fiyat farkları. Apple son 3 yılda özellikle telefon fiyatlarını tüm kullanıcıların ulaşabileceği seviyelerde ne yazık ki sunmuyor.

Yapılan bir ankete göre Hindistan ve Brezilya gibi ülkeler Apple’a güvenmediği için bütçeleri yetse bile iPhone cihazları tercih etmeyeceklerini belirtiyorlar.

iPhone kullanıcılarının sadakatlerine hayatınız boyunca en az bir kere şahit olmuşsunuzdur. Bu kullanıcılar ve insanlar iPhone dışında herhangi bir telefon kullanamayacaklarını birçok kez dile getirmişlerdir. Bunun yanı sıra son yıllarda Android kullanıcıları da iPhone telefonları kesinlikle kullanmayacaklarını belirtiyorlar. Bunun en büyük nedeni ise Android cihazların kullanıcıların ve geliştiricilerin birçok özelliğe erişebilmesi. Apple cihazlar ne yazık ki her ne kadar stabilite ve kaliteyi bir arada sunsa da Android gibi geliştirmeye ve erişime açık değil.

Daha fazla oku: Geçmişten Günümüze Android Sürümleri

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.