TeknoHocam
Özgün ve Özgür Teknoloji

takipçi satın al

Bitcoin Ayı ve Boğa Piyasası Nedir?

0

Bitcoin Ayı ve Boğa Piyasası hakkında tüm detayları sizlere anlatacağız. Kripto borsasının en majör coini olan Bitcoin’in aşırı volatilite (fiyatlarda ki aşırı oynaklık ) olduğu son zamanlarda, kripto para yatırımcılarının en çok araştırdığı konuların başında ayı piyasası ( bear marcet ) ve boğa piyasası (bull marcet) gelmeye başladı. Bu yazımızda siz değerli yatırımcılara ayı piyasası ve boğa piyasası ile ilgili önemli bilgiler vereceğiz. Her şeyden önce burada yazılan bilgiler yatırım tavsiyesi değildir. Bilgilendirme amaçlıdır.

Boğa Piyasası

Boğa piyasası 3 aşamadan oluşur. Bunlar toplama, alım ve doygunluk aşamalarıdır.

  • Toplama aşamasında ayı piyasası içerisinde fiyatı aşırı olarak düşmüş olan ürünlerin büyük miktarlarda satın alındığı aşamadır. Ürünlerde aşırı bir fiyat artışı gözlemlenmez ancak hacimlerde gözle görülür bir artış hakimdir.
  • Alım aşamasında artık genelde tüm ürünlerin yükseliş trendine girdiği, yeşil doji mumlarının uzun uzun sıralandığı, hacimlerin çok yüksek seviyelere ulaştığı, anlık düşüş yaşanan ürünlerin kısa sürede tekrar eski fiyatına geldiği aşamadır.
  • Doygunluk aşamasında aşırı derece şişmiş olan piyasada artık yüklü satışların başladığı, büyük yatırımcıların yavaş yavaş kar almaya başlamaya yönelik satışların yapıldığı, ürünlerin yatay olarak seyrettiği aşamadır.

Yukarıda ki grafik boğa piyasasında olan bir ürünün haftalık grafiğidir. Her bir doji mumu 1 haftayı temsil eder.

Ayı Piyasası

Ayı piyasasında ürünlerin tamamına yakınını %20-%100 seviyelerinde düşüş yaşadığı, grafiklerde düşüş trendi içerisinde yol izlediği, büyük yatırımcıların, kurumsal şirketlerin piyasadan toplu şekilde satış yaptıkları aşamadır. Piyasada yaşanan kısa vadeli düzeltmeler ayı piyasa ile karıştırılmamalıdır. Bu düşüş trendi orta ve uzun vade ( 3-12 ay) olarak gerçekleşir. Şimdi herkes içerisinde bulunduğumuz sürecin ayı piyasası aşamalarından biri olduğunu düşünmeye başlasa da yazının devamında ayı tuzağı ve boğa tuzağı terimlerinden bahsedeceğiz.

Yukarıda bulunan grafik ayı piyasasına ait bir grafik olup, bir yıllık bir düşüş trendini göstermektedir.

Ayı Tuzağı ( Bear Trap)

Genel piyasada boğa sezonu hakim iken gerek manipülasyonlarla, gerek ise balina diye tabir edilen büyük yatırımcıların satış etkisiyle ürünün aniden %20 seviyelerinde düşüş yaşamasına bu piyasada ayı tuzağı denir. Burada ki amaç küçük yatırımcının panik yaptırıp elinde ki ürünü düşük fiyattan satması beklenir. Ürün destek seviyelerini kırıp altında bir sürü seyir eder ve sonrasında hızlı bir yükseliş trendi sergiler.

Boğa Tuzağı ( Bullish Trap)

Ayı tuzağının aksine düşüş trendi içerisinde olan ürünün aniden boğa sezonunda gibi yükseliş göstermesi yatırımcıların dikkatini çeker ve alış yapmaya başlarlar. Bu sırada yaşanan ani düşüş boğa tuzağı olarak adlandırılır. Bu trend ayı piyasası için geçerlidir.

Sonuç olarak yatırımcılar bu tür hareketlere karşı dikkatli olmalıdır. İçerisinde bulunduğumuz bu sürecin halen boğa sezonu veya ayı tuzağı olup olmadığı hususunu ilerleyen günlerde göreceğiz. Bitcoin hakkında çıkan haberlere, atılan tweetlere karşı yukarı veya aşağı yönlü olarak aşırı tepki veriyor. Bu durum analistler tarafından artık tamamen bir boğa piyasasının hakim olmadığını, ayı piyasasının da yavaş yavaş kendisini gösterdiğini, boğalar kadar ayılarında güçlü olduğunu belirtmekteler.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.