TeknoHocam
Özgün ve Özgür Teknoloji

takipçi satın al

Bilgisayar Kasası Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

0

Bilgisayar kasası seçiminde dikkat edilmesi gerekenleri sizler için sıraladık. 

Bir PC topladığınızda, bilgisayar kasası en son düşünülür. İnsanlar bir iyi bir İşlemci, Ekran Kartı, anakart, RAM, Güç kaynağı, belki bir sıvı soğutucu seçerler ve kalan bütçe ne olursa o bütçeyle kendilerine bir kasa alırlar. Ancak topladığınız bilgisayarınız daha iyi bir kasayı hak ediyor. İşte Bilgisayar Kasası Seçiminde Dikkat edilmesi gereken beş önemli nokta.

Kasa Boyutu

Kasa boyutu en önemli ayrıntılardan birisidir. Dikkate alınması gereken ilk şey, PC kasanızın boyutudur. Tower, Mid tower ve mini-ITX ve mikro-ATX anakartlar için daha küçük kasalar içeren PC kasaları farklı boyutlar mevcuttur.

Bilgisayar üreticilerinin büyük çoğunluğu, çok büyük olmadıklarından, yaygın olarak bulunabildiklerinden ve standart ATX anakartlar için üretildiklerinden orta kasa kullanırlar. Mid tower, daha küçük anakartlara da uyabilir, ancak bu, kasaya bağlı olarak biraz küçük görünebilir.

Tower kasalar çok daha büyüktür ve genişletilmiş ATX anakartlara uyar. Özel parçalara veya bir ton bileşene uyacak yer arayan kapsamlı deneyime sahip kişiler genellikle bu kasaları tercih edeceklerdir.

Son olarak, mini-ITX ve micro-ATX kasaları, oturma odasının eğlence merkezi gibi küçük bir alana sığması gereken küçültülmüş PC’lerle ilgilidir ve uymayan parçalar alırsanız bunlarla uğraşmak sinir bozucu olabilir.

İlk kez bir PC oluşturuyorsanız, Mid tower kasa almaya özen gösterin; bu, geniş bir seçenek yelpazesi sunmaya devam ederken bütçenizi aşmamanıza yardımcı olacaktır.

Soğutma

Tüm PC kasaları, havayı hareket ettirmek için aynı yeteneğe sahip değildir. Her şey kasanın boyutuna, fan sayısına ve stratejik olarak yerleştirilmiş yeterli havalandırma olup olmadığına bağlıdır.

Kasanızda en az iki fan bulunmalıdır (çoğu durumda bazı stok fanları da dahil edilmiştir.) Bir fan kasaya daha taze hava girmesi için giriş ve biri de sıcak şeyleri dışarı çıkarmak için egzoz fanı olmalıdır

Havalandırmalar ayrıca kasa içerisinde üst kısma ve ön panele yerleştirilebilir. Bazı kasalarda filtreler bulunur ve bu filtreler bilgisayarınızın tozdan çok fazla tüylenmesini önlemeye yardımcı olur.

Bunların hepsi sisteminizi serin tutmaya yardımcı olmaktadır. Çoğu insan, sadece yukarıda bahsedilen nitelikleri ararken başarılı olacaktır. Bununla birlikte, bir hız aşırtma canavarı yaratmak istiyorsanız veya özellikle sıcak bir yerde yaşıyorsanız, hangi kasaların soğutma için en iyi performansı gösterdiğini görmek soğutma sistemleri güçlü kasaları geniş ve ferah kasaları tercih etmelisiniz.

Kablo Yönetimi

PC kasalarının ön panele gelince çok fazla girişi bulunuyor. Burası genellikle bir kulaklık jakına, belki bir mikrofon jakına, bazı USB bağlantı noktalarına ve diğer bağlantı türlerine sahip olduğunuz yerdir. NZXT H510 gibi iki USB bağlantı noktasına sahip veya Corsair’in Obsidian Series 1000D gibi çok daha fazla sayıda bağlantı noktasına sahip kasalar bulabilirsiniz.

Burada ne istediğiniz gerçekten ihtiyaçlarınıza ve bunu kullanmayı planladığınız cihazların USB bağlantı noktalarına kolay erişime ihtiyaç duyduğunuza bağlıdır. Ön panel kulaklık jaklarına gelince, kasa yapımcıları bağlantı kablolarını kasa uzunluğu kadar çalıştırdıkları için bunlar büyük ölçüde verimli değildir. Bu, ses kulaklarınıza ulaşmadan anakartın önünden geçen her türlü girişimi yakalayabilecekleri anlamına gelir. Anakartta bir kulaklık jakı veya ses kartı veya harici DAC gibi özel bir ses cihazı kullanmanız çok daha iyidir. Jak ve mikrofon girişlerini arka kısımda bulunan anakartlar girişlerinde kullanmanız daha kaliteli bir deneyim elde etmenizi sağlar.

Sürücü bölmeleri

Eski 3,5 inç sabit diskler, birincil sürücünüz için en iyi seçim değildir (Artık yeni sistemler M.2 NVMe sürücüleriyle kurulmaktadır.) Bu eski harddiskler, veri depolama için hala harika ve çok ucuz oldukları için, kolayca birkaç tane ekleyebilirsiniz. Hem ucuz hemde PC’nizde terabaytlarca depolama alanına sahip olabilirsiniz.

Neredeyse tüm PC kasaları, harddiskler ve ssdler için sürücü yuvalarıyla birlikte gelir, ancak PC’nize kaç sürücü takmayı planladığınıza bağlı olarak, fazladan sürücü yuvası bir kasaya ihtiyacınız olabilir. Ayrıca 2,5 inç SSD’ler için sportif montaj noktaları olan kasalar sizler için daha iyi olacaktır.

Açıklık ve Uzunluk

Üç fanlı ekran kartlarını tercih ettiğiniz durumlarda özellikle dikkat etmenizde fayda var. 3 fanlı ekran kartları genellikle 300-350 mm arasında bir boyuta sahip olduğundan kasanızın yatay uzunluğunun en az bu boyutlarda olmasına özen gösterin.

PC oluşturma çoğunlukla “tak ve çalıştır” evrensel uyumlulukla ilgili olsa da, bazı bileşenlerin belirli bir durumda çalışmayacağı bazı durumlar vardır. Bu, üst uç bileşenlerin açıklık yüksekliğiyle ilgilidir.

Örneğin, satış sonrası kule işlemci soğutucuları, bazı durumlarda sığmayabilecek genellikle büyük ve hacimli nesnelerdir. Aynı durum, ortalama bir grafik kartından daha uzun olabilen ve daha fazla alan gerektiren üst düzey özel grafik kartları için de geçerlidir. Bunlardan herhangi birini satın almadan önce, seçtiğiniz kasaya uyacaklarından emin olmak için kasanızın boyutlarını doğru hesaplamalısınız.

Ayrıca işlemciniz için bir sıvı soğutma kullanacaksanız, kasanızın bu karmaşık sistemli bileşen için uygunluğunu kontrol edin.

Bilgisayar kasası seçiminde dikkat edilmesi gerekenleri açıkça listeledik. Eğer sizde verimli ve güzel görünüme sahip bir sistem toplamak istiyorsanız kasanızı bu maddelere uyacak şekilde seçebilir ve daha sonrasında da bazı bileşen değişiklerinde aynı kasayla devam edebilirsiniz.

Donanımlarınızın ısı değerlerini ölçmek istiyorsanız, bu yöntemle çok kolay yapabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.