TeknoHocam
Özgün ve Özgür Teknoloji

takipçi satın al

Harddisk Kutusuyla Taşınabilir Harddisk Yapma

0

1 TB taşınabilir harddisk fiyatları yaklaşık olarak 370 TL ile 400 TL arasında değişmektedir. Durum böyle olunca da taşınabilir disk almak giderek daha zor hale geldi. Sadece 40 TL’ye USB 3.0 taşınabilir harddisk sahibi olabileceğinizi biliyor muydunuz? Bu içeriğimizde harddisk kutusu yöntemini kullanarak taşınabilir harddisk yapmanın nasıl olacağını detaylıca anlatacağız.

Laptop Harddiskinden Taşınabilir Harddisk Yapma

Çalışmayan bir laptopa sahipseniz, laptopun içerisinde yer alan harddiski taşınabilir harddisk haline getirmeniz mümkün. N11 ve Hepsiburada.com gibi alışveriş platformlarında 40 TL’ye satılan ürünlerin içine diskinizi yerleştirerek mevcut harddiskinizi taşınabilir disk haline getirebilirsiniz.

Harddisk Kutusu
Harddisk Kutusu

Resimdeki ürünün kapağını açtıktan sonra laptop harddiskini içine yerleştirip kutunun içerisindeki sokete laptop harddiskinin giriş kısmını takmanız yeterlidir. Ürünü satın alırken USB 3.0 ve USB 2.0 seçeneğine dikkat edin. Eğer USB 2.0 seçeneğini tercih ederseniz, yeni diskinizin aktarım hızı çok düşük olacaktır.

2.5 Sata Harddisk Kutusu

Masaüstü Harddiskinden Taşınabilir Harddisk Yapma

Harddisk kutularının 3.5 inç yani masaüstü harddiskleri için üretilen versiyonları da vardır. Bu ürünler genellikle laptop harddisk kutularına oranla daha pahalıdır. Diğer yandan, masaüstü bilgisayar harddiskinin aktarım hızı, laptop harddiskine oranla daha fazla olduğu için bu ürünler daha kullanışlıdır.

Harddisk Kutularının Avantajları

1 TB 2.5 inç harddisk ile 3.5 inç harddisk fiyatı 1 TB taşınabilir harddisk fiyatından çok daha ucuzdur. Bu yüzden bütçeniz kısıtlıysa bu yöntemle taşınabilir harddisk sahibi olabilirsiniz.

Aktarım hızı olarak tabi ki taşınabilir harddisk kadar hızlı aktarım sağlanmasa da, USB 3.0 desteği sayesinde yüksek aktarım hızına ulaşabilirsiniz.

N11 ve hepsiburada gibi platformlarda satılan bazı ürünler kötü malzemeye sahiptir. Özellikle vidalı olan versiyonlarında firma vida göndermeyebiliyor. Bu durumda da ürün tam anlamıyla sabitlenmediği için harddisk kutunun içerisinden çıkıp düşebiliyor. Bu sebeple ürünü almadan önce kesinlikle kullanıcı yorumlarını okumalısınız.

SSD ürünlerinizi de taşınabilir harddisk yapma imkanınız bulunmaktadır. 120 GB kapasiteye sahip bir SSD’nin fiyatının 150 TL olduğunu düşünürsek, kutuyla beraber sadece 190 TL’ye çok yüksek aktarım hızına sahip taşınabilir disk sahibi olabilirsiniz.

Fiyat/performans açısından en iyi SSD listesi adlı içeriğimize de ilgili bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.