TeknoHocam
Özgün ve Özgür Teknoloji

takipçi satın al

Microsoft Windows 10 Ücretsiz Yüklemeyi Tekrardan Aktifleştirdi

0

Windows 10 Ücretsiz Yükleme yani Windows 10’a yükseltme nasıl yapılır? Windows 10 bildiğimiz üzere ilk çıktığında ücretsiz bir şekilde Windows 7 veya Windows 8.1’den güncelleme yoluyla orijinal olarak yükseltilebiliyordu.

Microsoft 2017 bu özelliği devre dışı bırakmış ve insanları Windows 10 lisanslı anahtar almaya mecbur bırakmıştı. Birçok kullanıcı da bazı üçüncü parti yazılımlarla veya programsız olarak komut penceresinde işlemler yaparak Windows 10 işletim sistemini bilgisayarlarına güvenilir olmayan yollardan yüklediler. Ancak 2021 yılına geldiğimizde Microsoft Ücretsiz Yükseltme Araçlarını tekrardan kullanmaya devam edebileceğimizi duyurdu. Artık Windows 10 Ürün Anahtarımız olmadan Windows 7 veya Windows 8.1 ürün anahtarlarımızla birlikte Windows 10’a kavuşabileceğiz.

Windows 10 Ücretsiz Yükseltme Araçları

Microsoft, Windows 10 işletim sistemine güncellemeyi 4 yıl önce sona erdirmişti. Eski bilgisayarınızın orijinal Windows 7 veya 8.1 ürün anahtarıyla artık sisteminizi ücretsiz olarak yükseltebilirsiniz. Ya da hali hazırda Windows 10 Home kullanıcısıysanız, Daha önceden Win 7, 8.1 Pro/Ultimate sürümlerine sahipseniz Windows 10 Pro’ya ücretsiz olarak yükseltebilirsiniz.

Eski Bilgisayarımı Windows 10’a Nasıl Yükseltebilirim?

Windows 7,8'den Windows 10'a güncelleme
Windows 7,8’den Windows 10’a güncelleme

Windows 7, 8 veya 8.1’in orijinal bir sürümü bilgisayarınızda yüklüyse ve uygun şekilde lisanslanmış ise Bilgisayarınızın “Güvenlik ve Güncelleştirme” bölümünden Windows 10’a başarılı bir şekilde yükseltme yapabilirsiniz.

İlk önce karşımıza çıkabilecek sorunlara bir bakalım.

  • Windows sürümünüzün doğru bir şekilde etkinleştirildiğinden emin olun.
  • Ağ ve depolama donanımlarınız için en güncel sürücü güncellemelerini kontrol edin.
  • BIOS sisteminiz güncel değilse tekrardan BIOS güncellemelerini indirin ve tekrar yükleyin. (Bu seçenekteki dikkat edilmesi gereken nokta Windows 10 2015 yılında çıkmıştı bu nedenle bilgisayarınız 2015 yılından eski bir tarihte alındıysa mutlaka dikkat etmeniz gerekiyor.)
  • Bilgisayarınızdaki virüs ve güvenlik uygulamalarını devre dışı bırakın. (Sadece Windows’un kendi güvenlik sistemi açık kalsın. Kaspersky, Mcafee gibi uygulamaları kaldırın.)
  • Bütün USB harici girişlerini kontrol edin ve sabit sürücülerin bağlantısını kesin.

Tüm bu adımları kontrol ettikten sonra Windows 10’u İndir bağlantısından Microsoft Windows resmi web sayfasına gidin ve Aracı şimdi indirin butonuna tıklayın. İndirilenler klasöründe yer alan Media Creation Tool programını çalıştırın.

Windows 10 yükleyeceğiniz bilgisayarınıza Bu bilgisayarı şimdi yükselt seçeneğine gidin ve eski Windows sürümünüzü Windows 10’a güncelleyin. (Ortalama olarak 1 saat sürebilir. Eğer bilgisayarınızda bir SSD mevcut ise bu süre daha da kısalacaktır.)

Eğer yavaş ve sürekli kopan bir internete sahipseniz ilk olarak Windows 10’u bir DVD’ye ya da bir flash belleğe atabilirsiniz. Bu yöntemi tercih ederseniz daha güvenli bir yöntemle kurulumunuza başlayabilirsiniz.

  • USB Flash Disk ile yükleme yapacaklar için; Windows 10’u başarılı bir şekilde sürücünüze indirdikten sonra boş bir USB yuvasına belleğinizi takın. Daha sonra Windows 10’u yüklemek için Dosya Gezginini açın ve Kur’a tıklayarak kurulumunuzu başlatın.
  • ISO Dosyası oluşturanlar için; yükleme tamamlandıktan sonra ilgili ISO dosyasını çift tıklayın ve çalıştığından emin olun. Daha sonra Windows Gezgini penceresinde sanal sürücü olarak ISO dosyasını açın. Daha sonra kurulumunuzu başlatın.

 Daha sonra Windows 10’u bilgisayarınıza kurmak için kurulum sihirbazındaki adımları izleyin. Adımların hepsi anlaşılır bir şekilde mevcut olduğundan herkes bu kurulumu rahatlıkla yapabilecektir. Kurulum tamamlandıktan sonra bilgisayarınızı açtığınızda Başlat kısmına Windows Etkinleştirme yazın ve karşınıza çıkan pencerede Windows 10 sürümünüz ve orijinalliğini kontrol edin.

Dijital orijinal lisansınız yüklediğiniz bilgisayara aittir. Farklı bir anakart üzerinde başka bir bilgisayara maalesef kuramazsınız.

Artık orijinal sürümde bir Windows 10 Home ya da Pro’ya sahipsiniz. Unutmayın ki kişisel güvenliğiniz için orijinal ürünleri kullanmaktan vazgeçmeyin. Yaşadığınız herhangi bir sorunu yorum kısmından bizle paylaşabilirsiniz.

 

 

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.