TeknoHocam
Özgün ve Özgür Teknoloji

takipçi satın al

League of Legends (LoL) FPS Nasıl Arttırılır? 2021

0

League of Legends (LoL) hala daha dünyanın en popüler oyunlarının başında gelmektedir. 2009 yılında piyasaya çıkan LoL, 2009 yılından bu yana grafiklerini sürekli olarak geliştirdiği için eski donanım özelliklerine sahip bilgisayarlar bu oyunu oynarken FPS Drop veya düşük FPS sorunları yaşamaktadır. Bu içeriğimizde ise LoL FPS Nasıl Arttırılır, sorusuna yanıt vereceğiz.

FPS Nasıl Arttırılır
FPS Nasıl Arttırılır

LoL FPS Değeri Nasıl Öğrenilir?

FPS Nasıl Arttırılır, sorusuna cevap vermeden önce bilgisayarınızın LoL oyunundaki FPS değerini görüntülemeniz gerekmektedir. Oyuna girdiğinizde eğer ayarlarınız varsayılan ayar olarak ayarlanmış ise, oyunda iken sağ üst köşede FPS ve Ping değerleriniz yer almaktadır. FPS değerini görebilmeniz için oyun seçeneklerinden “Özel Oyun Kur” seçeneğinden özel bir oyun kurmanız yeterlidir.

LoL FPS Nasıl Arttırılır?

En iyi FPS arttırma yöntemi donanımları yükseltmektir. Örneğin, RAM belleği 4 GB boyutundan 8 GB boyutuna çıkartmak, FPS değerini ciddi derecede arttıracaktır. Yine ekran kartında güncelleme yapmakta FPS değerini arttıran bir başka yöntemdir. Eğer böyle bir imkanınız yoksa, örneğin laptop kullanıyorsanız, mecburen aşağıdaki yöntemleri uygulamak zorundasınız.

Ekran Kartı Driver-Sürücü güncellemesi yapmak bir nebze olsa da FPS değerini arttırmaktadır. Driver Booster gibi programları tercih edebileceğiniz gibi ekran kartını manuel olarak da güncelleyebilirsiniz. BIOS Sürümünü Öğrenme adlı içeriğimizde anlattığımız Speccy programını indirerek ekran kartınızın modelini öğrenebilirsiniz.

Ekran kartınız Nvidia model bir ekran kartıysa Nvidia Denetim Masası uygulamasını çalıştırın. 3D ayarları kısmına geldikten sonra Tercih Edilen Grafik İşlemci seçeneğinde “Yüksek Performanslı Nvidia işlemcisi” seçeneğini seçerek ekran kartınızın performansını arttırabilirsiniz.

Oyuna girmeden önce görev yöneticisinden çalışan tüm programları kapatmalısınız. Programlar ekstra kaynak tüketimi yaptığı için programları kapatmak FPS değerinizi arttıracaktır.

Oyun İçi Ayarlarla FPS Değerini Arttırma

Oyunu başlattıktan sonra “ESC” tuşuna basarak Ayarlar menüsünü açabilirsiniz. Ayarlar menüsünden “Görüntü” sekmesine tıklayın. Burada çözünürlük ayarlarını düşürdüğünüzde ekran kartınızın performansı artacaktır. Yine Grafikler menüsünün altında yer alan;

  • Karakter Kalitesi
  • Çevre Kalitesi
  • Efekt Kalitesi
  • Gölge Kalitesi

gibi ayarlarları “Düşük” veya “Çok Düşük” yapmanız durumunda FPS değeriniz artacaktır. Aynı sekmede bulunan “Kenar Yumuşatması” seçeneğini de kapatmanız durumunda performans artacaktır.

FPS Drop Nedir, LoL FPS Drop Sorunu Nedir?

FPS Drop sorunu genellikle FPS değerinin ani bir şekilde düşmesi anlamına gelmektedir. Örneğin, LoL’de ortalama 80 FPS alıyorsanız bu değer anlık olarak 20 gibi bir değere düşüyorsa FPS drop sorunu yaşıyor demeksiniz. Ekran kartınızın driver programından Anti-Aliasing ve Dikey Senkronizasyonu Bekle seçeneğini kapatarak bu sorunu çözebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.