TeknoHocam
Özgün ve Özgür Teknoloji

takipçi satın al

Mining Güç Kaynağı Önerileri: 2021

0

Mining güç kaynağı arıyorsanız yazımızı okumadan karar vermeyin. Özellikle Ocak ayından itibaren artan Ethereum madenciliği kazançları ile birlikte birçok kişi kendi Mining sistemini kurmak istiyor. Mining için en önemli bilgisayar donanımı tabi ki de ekran kartları. Ekran kartlarının seçimini yaptıktan sonra sisteme birde anakart ile yönetmemiz gerekiyor. Mining yapacaklar için Anakart seçiminde, ekran kartı adedinize ve modelinize göre size göre en uygun anakartı seçmeniz gerekiyor. (Mining anakart önerileri) yazımızı okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Mining güç kaynaklarında dikkat etmemiz gereken ekran kartlarımızın harcadığı gücü tespit ederek bu güçle orantılı bir Power Supply edinmemiz gerekiyor. Örneğin; Mining sisteminizde bulunan ekran kartı ve işlemcinizin harcadığı güç fabrika verilerine göre 1000 Watt olsun bizim bu sistem için en az 1450 watt güce sahip bir güç kaynağı almalıyız. Güç kaynağının üzerinde yazılı üretim değerinin üzerine çıkmazsak yüksek hızlarda çalışan ekran kartları daha fazla güç harcayacağından sistemimiz düşük voltajlı güç kaynaklarında ya kapanacaktır ya da zarar görecektir. Eğer bu konuda çok fazla bilginiz yoksa sisteminizin ne kadar güç tükettiğini hesaplayan bir araç kullanabilirsiniz.

Güç kaynaklarında belli başlı dikkat etmemiz gereken noktalardan birincisi modüler olması. Modüler güç kaynakları yüksek sayıda bağlantı noktaları ve özelleştirilebilir kombinasyonlarda olması birden fazla ekran kartı bağlantısında sorunsuz bir şekilde kurulum yapmamızı sağlar. Güç kaynaklarının kalitesi de bizler için çok önemli. Çok fazla enerji tüketen güç kaynaklarını seçerken verimliliğin yüksek olması işin püf noktası. Güç kaynaklarındaki verimlilik sınıfları: Bronze, Silver, Gold, Platinium, Titanium gibi seçeneklerden oluşuyor. Madencilik için en yüksek verimlilikte güç kaynaklarını tercih etmemiz, hem elektrik tüketimi hem de elektrik dengelemeleri için bizlere çok fazla avantaj sağlayacaktır. Örneğin Platinium bir güç kaynağı 120 watt elektrik harcayıp 100 watt’ını kayıpsız bir şekilde anakartımıza ve ekran kartımıza aktarırken bronze veya daha düşük verimlilikte bu oranlar 140 Watt harcayıp 100 Watt vermektedir. Fazla harcanan wattlar ise sıcaklığa dönüşüyor ve bu şekilde ortadan kayboluyor.

Mining Güç Kaynağı Önerileri

Güç kaynağı seçiminde dikkat etmemiz gereken; modüler yapıya sahip olması, verimliliği yüksek olması, kaliteli marka olması (Seasonic, Cooler Master, Corsair, Bitfenix, FSP, Asus, Thermaltake, Zalman, Evga, Asus).

FSP 1300 -55YD 1300 Watt Mining PSU Güç Kaynağı

FSP Güç kaynakları ülkemizde her ne kadar fazla kullanılmasa da iyi kalitede olduğunu söyleyebiliriz. 1300 Watt’lık Mining Güç kaynağımızda 12 adet 6+2 pin PCI-Express bağlantısı bulunuyor. 6 ve 8 pinli 12 ekran kartına güç verebilir veya 6+8 pinli yüksek güç tüketen 6 ekran kartına da yeterli olacaktır. Özellikle kaliteli markaların mining modelleri endüstriyel malzemeler kullanıldığından daha dayanıklı olmaktadır. Sürekli çalışacak güç kaynaklarının da bu malzemelerden üretilmesi bizler için önem taşıyor.  Ürünün resmi sitesinde ki verilerine göre yüzde 88 verimlilik ile çalışan FSP 1300-55YD modeli miningciler için verimli bir güç kaynağı olmakta.

Xigmatek EN40049 XFP 1350W Full Range Platinum PSU Güç Kaynağı

Xigmatek’de 1350 Watt PSU ile yaklaşık olarak 3 adet RX 5700 XT ekran kartını rahatlıkla kaldırabilecek bir PSU olarak karşımıza çıkıyor. Ürünün tek dezavantajı FSP gibi markalara göre daha sesli çalışması. Ancak Platinum olan verimliliği sayesinde daha az güç çekerek iyi sonuçlar ortaya çıkarıyor. Güçlü ekran kartlarından oluşan bir sistem kurmak istiyorsanız ve çok fazla ekran kartıyla bu işi yapmayacaksanız Xigmatek hem fiyatıyla hem de verimliliği sayesinde işinizi fazlasıyla görecektir.

Redrock 2000 W 80+ Gold PSU Güç Kaynağı

Ülkemizde Miningciler tarafından en çok kullanılan Güç kaynaklarından birisi olan Redrock 2000w modeline 8 ekran kartı takabilirsiniz. Yüksek değerlere sahip bu güç kaynağının dezavantajları biraz fazla. Ev ortamında kesinlikle kullanmanızı tavsiye etmiyoruz. Ürünün resmi sitesinde yer alan ses aralıkları çok yüksek olan bu güç kaynağı bir fabrika makinesini andırıyor ve verimlilik konusunda da mining için çok başarılı istatistikler ne yazık ki sunmuyor. İnsanların çok fazla sayıda Redrock modelini tercih etmesinin sebebi ise ülkemizde yüksek Watt değerlerine sahip güç kaynağının az olması. Son günlerde mining ile uğraşan insanların sayısının artması sebebiyle de çok fazla rağbet görüyor.

Xigmatek X Miner EN9757 1800 W Gold PSU Güç Kaynağı

Listemiz ilerledikçe daha kaliteli ürün arıyorum dediğinizi duyar gibiyiz. Ancak ülkemizde ne yazık ki kaliteli markaların güç kaynakları şu anda stoklarda yok. Stokta olan bazı markaların fiyatları ise o kadar yükseldi ki ekran kartlarıyla yarışıyor diyebiliriz. 12 adet PCI-E bağlantısı olan bu PSU ile yaklaşık 6-12 arası ekran kartını çalıştırabilirsiniz. (Bazı ekran kartları 8 pin bazıları ise 8+6 pin olduğundan dolayı.) Gold verimliliğe sahip 1800 Wattlık bu güç kaynağı da Redrock gibi ciddi miktarda ses yapıyor ve odada kullanırsanız biraz başınız ağrıyabilir. Mining işini evinde yapanlar zaten başka bir odada olsa bile yüksek sesle çalışan bu güç kaynaklarının uğultularına şimdiden alışsınlar ?

Gamepower GM-1650 1650W 80+ Gold PSU Güç Kaynağı

Yurtdışında özellikle Çin menşeili fabrikalarda üretilen ürünleri ülkemizde satışa sunan yerli donanım firması Gamepower, 1650 Watt ve Gold verimliliğe sahip güç kaynağıyla mining piyasasında çok fazla kullanılan güç kaynaklarından. Gamepower güç kaynağının özellikle 16 PCI-Express bağlantısı olması miningcilerin rüyası diyebiliriz. 8 veya 16 ekran kartı bağlayabileceğiniz bu güç kaynağı da Xİgmatek ve Redrock gibi sesli çalışıyor diyebiliriz. Aşırı yük ve yüksek gerilim korumalarının bulunduğu güç kaynağı yeni başlayanlar için tercih edilebilir. Fiyatı da bu doğrultuda kaliteli markalardan biraz daha aşağı seviyede.

Rampage Btc 1650 W PSU Güç Kaynağı

Bir diğer yerli firma olan Rampage, madencilik ile uğraşan kişiler için çıkarttığı 1650 W güç kaynağıyla bizlere adeta buradayım diyor. Rampage 1650 W Btc modeli 12 adet PCI-Express bağlantısıyla çok sayıda ekran kartını kolay bir şekilde beslemenize yardımcı oluyor. Ürünün resmi sitesinde yer alan verilere göre %90 verimlilğe ve 1536 Watt gerçek güce sahip olduğu belirtiliyor. 140×140 boyutunda büyük fanı sayesinde soğutma işini de hızlı bir şekilde yapıyor. Ancak ürünün sesli çalıştığını buradan duyar gibiyim. Gold verimliliğe sahip ve %87 verim alındığı sitesinde belirtiliyor.

Cougar BXM-700 700W PSU Güç Kaynağı

Listemizde son sırada yer alan Cougar 700 W PSU tam modüler bir güç kaynağı değil ancak 3 adet 8 pinli PCI-Express bağlantısı sayesinde 8 pinli ya da 6 pinli ekran kartı kullananlar için 2-3 arası ekran kartını rahatlıkla kaldırabilecek seviyede. Ekran kartlarınızın ne kadar güç tükettiğini bilmiyorsanız yukarda bahsettiğimiz sistem watt gücü hesaplama araçlarıyla kolayca ekran kartı modelinizi girerek hesaplama yapabilirsiniz. RX 590, RX 5700 XT gibi ekran kartları çok fazla güç harcayacağından bu PSU ile kullanılamaz. Ancak RX 470, 480 gibi düşük tüketimlere sahip ekran kartlarınız için bu model veya Corsair’in 750 Watt yarı modüler güç kaynağını önerebiliriz.

Herhangi bir sorunuz olursa yorumlardan bizlerle paylaşabilirsiniz. Bol kazançlar…

 

 

 

 

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.