TeknoHocam
Özgün ve Özgür Teknoloji

takipçi satın al

YouTube Kanalınızı Büyütmek İçin İpuçları

0

Video izleme ve yükleme platformu Youtube, popülerliğini korumaya devam ediyor. Kanalı olanlar videolarını hızlı bir şekilde yükleyip, büyümeye emin adımlarla koyuluyor. Dolayısıyla kanalını yeni açmış olanlar ve geri planda kalanlar ise kanalını büyütmenin yolları aramaya başlıyor. Bu yazımızda sizlere Youtube kanalımı nasıl büyütürüm? Youtube hızlı abone çekme ipuçları nelerdir? Gibi birçok sorunun cevaplarını detaylı olarak ele alacağız.

YouTube’da kaliteli videolar nasıl hazırlanır?

Temel bilgileri ele almıyorsanız, YouTube‘a yükleyebileceğiniz en iyi içerik fikirlerine sahip olmanız faydasızdır. Kitlenizin ilgisini çekmek ve kanalınızda etkileşim oluşturmak için aydınlatma gibi daha teknik yönlere kaymanız gerekmektedir.  Bu yüzden kaliteli videonun asıl temel noktası aydınlatma ve net çekim detayları diyebiliriz. Video kalitesi ne kadar net olursa izleyiciler o denli kanalınızı izleyecektir.

Youtube kanalı için net video nasıl çekilir?

Kayda başlamadan önce aydınlatmanın, arka planın ve ekipmanlarınızın hazır olması gerekiyor. Eğer hazır ise aşağıdaki adımları uygularsanız daha net video kalitesi elde edebilirsiniz. İşte net video için ipuçları:

  • Işıklandırma: Videolar mümkün olduğunca doğal ışıkla kaydedilmelidir. Ancak, bu genellikle uygulanması zor olduğundan, yapay ışık kullanmak zorunda kalacaksınız. Esas olarak, 3 ışık noktasına ihtiyacınız olacak: sunum yapan kişinin önünde iki, her iki tarafta birer tane ve arka ışık olarak arkasında başka bir spot ışığı. Bu, içeriğin kalitesi kadar önemli bir faktördür.
  • Arka plan: Duvarların arka planının temiz olması tavsiye edilir. Bu, seyircinin dikkatini dağıtmadığı anlamına gelir.
  • Kamera: Günümüzde orta düzeydeki tüm mobil cihazlar tam HD olarak profesyonel videolar oluşturabilir. Cihazın hareket etmemesi için çok kullanışlı bir aksesuar, mobil adaptörlü bir tripod kullanılmasıdır.

  • Mikrofon: Ses, videolarda çok önemli bir faktördür. Dolayısıyla bir mikrofon, yaka mikrofonu veya akıllı telefon için harici bir mikrofon olması videonun kalitesini artırabilir. Öte yandan, gürültülü yerlerde kayıt yapmaktan kaçının.
  • Yatay kayıt: Dikey olarak kaydetmeyin (bu yalnızca Instagram hikayeleri içindir).
  • Çekimler: Her şeyi aynı anda kaydetmeyecekseniz, videonuza dinamizm kazandırmak için muhtemelen birkaç farklı çekim yapmanız gerekecektir. Bu alaka düzeyini vurgulamak için en önemli kısımların daha kısa çekimlerde kaydedilmesi önerilir.

Youtube videolarda etkileşim oluşturmanın anahtarları

Odaklanmanız gereken diğer en önemli ikinci kısım, kimi hedeflediğinizi veya bununla nasıl devam edeceğinizi düşünmektir.

Bunu yapmak için aşağıdakileri incelemenizi tavsiye ederim:

Ne tür bir dil kullanmalısınız?

Senaryonuzu yazarken hedef kitlenizin kim olduğunu düşünün ve buna göre uygun bir dil kullanmalısınız. Hedef kitleniz 25-35 yaş arasındaysa, dil gayri resmi ve kişisel olacaktır.

Ortak bir ileti dizisi bulun

Kullanıcıların onları eğlendiren, eğiten veya onlara ilham veren videolar görmek istediklerini unutmayın. Bunu başarmanın en iyi yolu, onlarla bağlantılı hikayeler anlatmaktır ( hikaye anlatımı olarak bildiğimiz şey ).

Dikkat edin, çünkü bu formül her zaman hikayenizle dikkat çekmeye çalışır: bir problem sunun – bir çözüm önerin – bir faydayı ortaya çıkarın – ve harekete geçme çağrısı yapın.

Her videonun amacı olmalı

Videonun amacına bağlı olarak iki yöntemden biri kullanılmalıdır. Örneğin, bir topluluk oluşturmak ve markamızı güçlendirmek için en etkili şey kişisel bir video kaydetmek ve kamera karşısında konuşmaktır.

Bir öğretici ise, bilgisayar ekranını yakalamak daha iyi olacaktır. Her ikisini de birleştirebilmenize rağmen, her şey materyale veya derse bağlı olacaktır.

Youtube video uzunluğu ne kadar olmalı?

Video kısa ve net olmalıdır. İnternet kullanıcıları, uzun videolara (15 dakikadan uzun) kıyasla kısa videoları (yaklaşık olarak en fazla 5-10 dakika) tercih etmektedir. Ve videolarınıza altyazı eklemek önemlidir. Videoların büyük bir kısmı ses olmadan görüntüleniyor.

Konu kapsamlıysa, izleyiciyi yormamak için konuyu daha kısa videolara bölmek mümkün olabilir. Bu durumda, izleyiciyi konuya değinecek başka bir video olacağı konusunda bilgilendirin.

Youtube video girişi nasıl olmalıdır?

Kim olduğunuzu söyleyin ve konuşacağınız konuyu 1 veya 2 cümleyle, bir dakika bile harcamadan tanıtın.

İzleyiciyi ilk saniyede yakalamanın bir yolu, hedef kitlenizin sahip olduğu bir sorunu veya ihtiyacı belirlemek, onlarla empati kurmaktır (örneğin, size oldu mu …?) Ve onlara nasıl yardım edeceğinizi birkaç saniye içinde açıklamaktır.

İzleyicinin onlara anlatacağınız hikayenin tamamını duymaya devam etmesi için beklenti ve ilgi yaratın.

Geliştirme

Konuyu organize bir şekilde geliştirmek için alt bölümler oluşturabilirsiniz. Her alt bölümün 2 dakikayı geçmediğinden emin olun. Ne kadar özlü olursa o kadar iyidir, böylece izleyici ileti dizisini kaybetmez.

YouTube’un kullanıcı deneyimini iyileştirmek için sunduğu bir ipucu, videoyu bölümlere ayırmak ve kitlenin ilgisini çeken içeriği kolayca seçebilmesi için zaman damgaları eklemektir.

Elveda ve harekete geçirici mesajı

Videonun ana fikirlerini 30 saniye ile bir dakika arasında özetleyin.

Son olarak, kullanıcıların videoya yorum yapmaları ve beğenmeleri için harekete geçirici mesajlar vermeyi unutmayın. Ayrıca, kanalınıza abone olmaları için videonun içine bir düğme ekleyin.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.