TeknoHocam
Özgün ve Özgür Teknoloji

takipçi satın al

RTX 3060 Hashrate Sınırlayıcı Yeniden Geliyor

0

Nvidia Geforce RTX 3060 Hashrate sınırlayıcısı daha önceden ekran kartının yazılımında mevcuttu. Ancak Nvidia geçtiğimiz günlerde kendi açıklamasıyla “yanlışlıkla” hashrate sınırlamasını kaldırdı. Nvidia’nın açıklamasına göre Mayıs ayında çıkacak yeni RTX 3060 modelleri tamamen yeni sürücüye ihtiyaç duyacak ve eski hashrate sınırlaması kaldırılan güncellemeyle birlikte kullanılmayacak.

Nvidia bildiğimiz üzere en iyi oyun grafik kartlarını bizlerle buluşturan köklü bir ekran kartı üreticisi. Ethereum madenciliği sebebiyle artık insanlar bilgisayarında irili ufaklı tüm ekran kartlarıyla madencilik yapmaya başladı. Kripto para madenciliğinin bu kadar fazla cezbedici olması nedeniyle insanlar tüm dünyada ekran kartı stoklarını birer birer tüketmeye başladı. 2020 yılında madencilik için yaklaşık 30 milyon ekran kartı kullanılıyordu. Bu sene ise bu rakamın 170 milyon ekran kartına çıktığı söyleniyor. Artık herkes evinden kişisel bilgisayarında takılı olan ekran kartıyla aylık 100-300 dolar arası Ethereum üretiyor.

Kripto para madencileri en çok oyuncuları etkiledi desek yanlış olmaz. Bunun yanında grafikerler, mühendisler hatta büyük sanayilerde kullanılan ekran kartlı sistemlere tedarik sağlanamaz hale geldi. Nvidia tüm bunları geride bırakmak için yeni bir RTX 3060 üretiyor ve hashrate engellemesi ile de madencileri üzecek ve diğer tüm amaçlarla kullanan kişileri sevindirecek.

Geforce RTX 3060’ın şu anda halihazırda mevcut GA106-300 GPU’su tamamen durdurulacak ve yerine yeni bir sürüm getirilecek. Böylelikle yeni GPU olan GA106-302 modeli üretilecek. Aynı modelin iki farklı sürümünün performans karşılaştırması ise merakla bekleniyor. İki varyant arasındaki farkı Mayıs 2021‘de göreceğiz.

Oyuncular her ne kadar bu habere sevinse de piyasada ki kripto para madenciliği ile uğraşanlar her seferinde başlarına gelecek sorunları rahatlıkla çözebiliyor. Yeni sistemde acaba hashrate sınırlaması kaldırılabilecek mi? Şimdiden bu sorunun cevabını vermek zor olsa da Nvidia umarız bu kez işini sıkı tutmuştur. Piyasada bulunan RTX 3000 serisi kartlara artık kullanıcılar 3-4 kat fazla para vermek istemiyor. Ülkemizde de çok yüksek sistemlere bile 1050 TI veya GTX 1650 gibi ekran kartları takılıyor. Bundan 4 ay önce 7000 TL lik sistemlerde 3060 kullanılıyordu. Şimdi ise RTX 3060’ın fiyatı sadece 10 bin TL civarlarında. İnsanlar artık bu sorunun bir an önce çözüme kavuşmasını bekliyor.  Sizde konuyla ilgili düşüncelerinizi yorumlarda belirtebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.