TeknoHocam
Özgün ve Özgür Teknoloji

takipçi satın al

Android 12 Hakkında Bilmeniz Gereken Tüm Detaylar

0

Apple‘ın iOS 14 ile sunduğu özelliklerden biri, bir uygulama telefonun panosuna her eriştiğinde kullanıcıları bilgilendiren istemler şeklinde geldi. Bu, bir uygulamanın izinleri olmadan telefonlarının panosuna erişip erişemeyeceğini kullanıcılara bildirmek için gizlilik göz önünde bulundurularak tasarlanmış bir özelliktir.

İOS 14 geliştiricilere ilk sunulduğunda, çoğu kişi telefonlarının panosuna gizlice erişen uygulamalar olduğunu görünce şaşırdı. Şimdi XDA Developers‘ın bir raporuna göre, Google’ın kendi pano erişim komutlarıyla iOS’tan özelliği “ödünç aldığı” görülüyor.

Ekran görüntülerinde görebileceğiniz gibi, bir uygulama panoya her eriştiğinde, bunu bilmenizi sağlayan küçük bir bildirim mesajı alacaksınız. İlginçtir ki, iOS sürümünden farklı olarak, Android 12, kullanıcıların özelliği açıp kapatmalarına izin vererek kullanıcılara bunların görmek istedikleri uyarılar olup olmama seçeneği sunar.

Android 10’dan beri Google’ın, arka planda çalışan uygulamaların panoya erişememesi için değişiklikler yaptığına dikkat edilmelidir; bu, bir dereceye kadar, Android kullanıcılarının son birkaç sürüm için korunduğu, ancak bu özelliğe sahip olduğu anlamına gelir. yine de iyi bir şey, bazı kullanıcıların muhtemelen her şeyi takdir edeceğinden eminiz.

Android 12 Güncellemeleri

Google’ın Android 12 için ilk Geliştirici Önizlemesini yayınlamasının üzerinden yaklaşık bir ay geçti . Ardından, şirket bir haftadan biraz daha uzun bir süre önce bir hata düzeltmesi yayınladı . Bugün, Android 12 için ikinci Geliştirici Önizlemesi yayınlandı ve beraberinde daha fazla iyileştirme ve güvenlik özelliği getiriyor.

Android 12
Android 12

Resmi güncelleme detayları aşağıdaki gibidir:

  • Uygulama yer paylaşımı kontrolleri – Android’in sistem uyarı penceresi, etkin uygulamanın üstünde bir yer paylaşımı göstererek, uygulamalara kullanıcıların dikkatini önemli eylemler için çekmenin bir yolunu sunar. Ancak bu pencereler kullanıcıyı kesintiye uğratabilir, bu nedenle uygulamaların bunları görüntülemeden önce izin istemesini zaten istiyoruz . Şimdi Android 12’de, bu kaplamaların içeriğiniz üzerinde gösterilip gösterilemeyeceğini kontrol etmenizi sağlıyoruz.
  • Kilit ekranı bildirim eylemleri için genişletilmiş güvenlik – Android 12, cihaz kilit ekranında görüntülenen bildirimler için daha hassas gizlilik ve güvenlik denetimleri ekler. Artık bildirim eylemlerini , kilit ekranından tetiklendiklerinde her zaman bir kimlik doğrulama sorgulaması oluşturacak şekilde yapılandırabilirsiniz.
  • Uygulama özetlerine erişim – Android cihazlarda yüklü uygulama paketlerinin bütünlüğünü doğrulaması gereken uygulamalar için, yüklü bir uygulamanın sağlama toplamı için platformu doğrudan sorgulamanıza olanak tanıyan yeni bir API sunuyoruz. SHA256, SHA512, Merkle Root ve diğerleri gibi çeşitli özet algoritmaları arasından seçim yapabilirsiniz.
  • Yuvarlatılmış köşeler için destek – Birçok modern cihaz, yuvarlatılmış köşelere sahip ekranlar kullanır ve onlara temiz ve modern bir görünüm verir, ancak aynı zamanda uygulama geliştiricileri için bazı ekstra hususlar sunar. Bu cihazlarda harika bir UX sunmak için geliştiricilerin yuvarlatılmış köşeleri hesaba katması ve yakındaki tüm UI öğelerinin kesilmesini önlemek için ayarlaması gerekir.
  • Resim İçinde Resim (PIP) iyileştirmeleri – Hareketli gezinme kullanan kişiler için, home ekranına kaydığında uygulamaların resim içinde resim (PIP) moduna geçişini iyileştirdik. Bir uygulama otomatik PIP’yi etkinleştirirse , sistem artık eve dönüş animasyonunun tamamlanmasını beklemek yerine uygulamayı doğrudan evde PIP moduna geçirir.
  • Yardımcı cihaz uygulamalarını uyanık tutma – Akıllı saatler ve fitness takipçileri gibi yardımcı cihazları yöneten uygulamalar için, yakınlarda ilişkili bir cihaz olduğunda uygulamanın çalıştığından ve bağlı olduğundan emin olmak zor olabilir. Bunu kolaylaştırmak için Companion Device Manager’ı yeni bir CompanionDeviceService API ile genişletiyoruz .
  • Bant genişliği tahmini iyileştirmeleri – deneyimlerini kişiselleştirebilmeniz için her kullanıcının kullanabileceği tipik bant genişliğini bilmesi gereken geliştiriciler için artık bant genişliği tahminini iyileştiriyoruz.
  • Daha kolay bulanıklaştırma, renk filtreleri ve diğer efektler – Android 12’de, görünümlerinize ve işleme özellikleri için genel grafik efektlerini uygulamayı kolaylaştırıyoruz.
  • Uygulama Uyumluluğu – Android 12’de, size daha fazla zaman tanımak için uygulamaya yönelik çoğu değişikliği etkinleştirdik ve daha erken hazırlanmanıza yardımcı olmak için araçlarımızı ve süreçlerimizi güncelledik.

Android 12 ne zaman geliyor?

Android 12 DP2’nin bu sürümü, Google’ın önceden duyurulmuş programına tam olarak uyuyor. Üçüncü Geliştirici Önizlemesinin Nisan ayında gelmesi ve ilk Android 12 Beta’nın Mayıs ayında gelmesi planlanıyor. Google, oradan, Mayıs ve Ağustos ayları arasında birkaç beta sürümü daha yayınlayacak ve Eylül ayı başlarında son Android 12 sürümüne kadar gidecek.

Şimdiye kadar Android 12 ile geçirdiğimiz zamanın tadını çıkarmayı tercih ediyoruz , ancak yine de Geliştirici Önizlemesini birincil cihazınıza yüklememelisiniz. Ortada olan çok sayıda hata var ve yeni API’lerin ve geliştirici özelliklerinin tanıtılması, en çok kullandığınız uygulamalarınızın tam olarak çalışmayacağı anlamına gelebilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.