TeknoHocam
Özgün ve Özgür Teknoloji

takipçi satın al

Samsungun Yeni 512GB DDR5 RAM’i: İnanılmaz Hızlara Çıkıyor

0

Samsungun yeni 512GB DDR5 Ram’i Tom’s Hardware etkinliğiyle geçtiğimiz günlerde tanıtıldı. Samsung’un DDR5 RAM’leri, DDR4 teknolojisini kullanan RAM’lerin iki katı daha fazla hız ve performans sunuyor.

Samsungun Yeni 512GB DDR5 RAM’i: 7.2 Ghz

Bu yeni DDR5-7200 RAM modülü, çift kapasite ve daha düşük voltajla birlikte DDR4’ten %40’a kadar daha fazlasını sunmayı vaat ediyor. Tabii ki, RAM’in bilgisayarınızın hızı için ne kadar önemli olduğunu zaten biliyorsunuz, bu nedenle yeni DDR5 teknolojisinin sunduğu diğer tüm avantajlarla birlikte tek bir panelde 512 GB fikri, bilgisayar kullanıcılarının moralini bozacak bir şeye benziyor.

Samsung’un tek bir RAM modülüne bu kadar çok bellek sığdırabilmesinin nedeni, sekiz yığınlı DDR5 kalıplarına dayanmasıdır. DDR4, piyasadaki en iyi, en güçlü modüllerde bile dört kalıpla sınırlıdır.

Sekiz kalıbı istiflemenin sizi endişelendirmesine izin vermeyin, çünkü bu bellek aslında karşılaştırılabilir DDR4 modüllerinden daha incedir, 1.0 mm kalınlıkta gelir, yani 0,2 mm daha incedir. Bunun nedeni, Samsung’un, kalıplar arasındaki boşlukları %40 oranında azaltarak kalınlığı azaltmasına olanak tanıyan yeni bir ince katman işleme tekniği kullanmasıdır.

Yeni RAM’in ek bir avantajı da voltajdır. Samsung, DDR4’ten daha az olan .1V kullanacağını söylüyor. Bu, RAM’in daha fazla belleğe ve güce sahip olmasına rağmen daha az enerji tüketeceği anlamına gelir. Samsung, voltajı azaltmak için kullanılan işlemlerin gürültüyü de azalttığını söylüyor, bu da memnuniyetle karşılanan bir gelişme.

Bu RAM’i Bilgisayarınıza Alabilir misiniz?

Ne yazık ki, Samsung bu devasa RAM modülünü normal PC’ler için yapmıyor (en azından şimdilik). Bunun yerine, sunuculara ve veri merkezlerine yöneliktir. Bununla birlikte, DDR5 bellek tüketiciler için yakında geliyor, bu nedenle daha fazla bellek ve diğer DDR5 avantajları, normal kullanıcılara çok yakında gelecek. 512GB olmayacak, ancak DDR4 RAM ile şu anda mevcut olandan daha büyük görebiliriz.

Samsung, ekran paneli, depolama ve batarya anlamında rakipsiz firmalardan birisi diyebiliriz. Depolama konusunda çok önemli işlere imza atan Samsung rakipsiz olmaya yeni DDR5 RAM’i ile devam edecek gibi.

Daha fazla oku: En iyi Yabancı Torrent Siteleri

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.