TeknoHocam
Özgün ve Özgür Teknoloji

takipçi satın al

Telefon Hafızası Temizleme Nasıl Yapılır?

0

Eğer telefonunuz eskiyorsa veya çok fazla uygulama kullanıyorsanız depolama alanı problemleri ile karşılaşabilirsiniz. Bu gibi durumlarda telefon hafızası temizleme işlemini gerçekleştirerek daha hızlı ve performanslı bir telefona sahip olabilirsiniz. Ayrıca bazı uygulamaları yüklerken hata almanız sonucunda da bu işlemleri yapmanız gerekecektir. İçeriğimizi incelemeye başlayarak telefon hafızası temizleme işleminin ne olduğunu ve nasıl yapılabileceğini detaylı bir şekilde uygulayabilirsiniz.

Telefon Hafızası Temizleme İşlemi Nasıl Yapılır?

Telefonunuzdaki depolama alanı ne kadar büyük olursa olsun, eninde sonunda yetersiz alan hatası ile karşılaşırsınız. Böyle bir durumda telefon hafızası temizleme işlemini yapmamanız halinde cihazınız her geçen gün daha da yavaşlayacak ve yeni uygulamaları indirmenize izin vermeyecektir. Hatta ilerleyen zamanlarda mevcut uygulamalarınız ve hizmetleriniz de çalışamaz hale gelebilir. Bu yüzden düzenli aralıklarla depolama alanınızı kontrol etmeli ve düzenlemeleri uygulamalısınız.

Hafıza temizleme işlemi kolay bir işlem gibi gözüküyor olsa da bilgili bir şekilde yapılmadığı sürece hiçbir zaman istenilen sonucu vermeyecektir. Bu durum da istediğiniz uygulamaları kullanamamanıza veya en basit işlemleri bile yapamamanıza sebebiyet verebilir. Dolayısıyla alt başlıklarımızda belirteceğimiz tüm yöntemleri adım adım uygulamanızı ve sonuç alabilmek adına bu işlemleri düzenli bir şekilde gerçekleştirmenizi tavsiye ederiz.

Kullanmadığınız Uygulamaları Kaldırın

Depolama problemleri meydana geliyorsa ilk olarak yapmanız gereken şey tahmin edebileceğiniz üzere kullanmadığınız uygulamaları kaldırmak olmalıdır. Bu noktada özellikle Android işletim sistemine sahip telefonlarda sizin indirmediğiniz ancak yer kaplayan birçok uygulamanın bulunduğunu belirtelim. Dolayısıyla ilk olarak bu uygulamaları devre dışı bırakabilir ve depolama alanınızda ciddi bir yer elde edebilirsiniz.

 • Telefonunuzu açın ve menü üzerinden “Ayarlar” uygulamasına girin.
 • Sayfayı aşağıya kaydırarak “Uygulamalar” sekmesini bulun.
 • Burada yüksek hafıza alanı kullanan ve uzun zamandır ihtiyacınızın bulunmadığı uygulamaları sırasıyla seçin.
 • Herhangi bir uygulamayı seçtikten sonra sayfanın altında yer alan menüdeki “Kaldır” seçeneğine dokunun.
 • Gelen uyarıyı onaylayın ve uygulamanın kaldırılmasını bekleyin.

Belirtilen işlemler dahilinde istenmeyen uygulamaları silebilir veya fabrika ayarlarına döndürerek fazladan depolama alanı elde edebilirsiniz. Bunun dışında önceden indirmiş olduğunuz oyunları ve düşük boyutlu gibi gözükse de içerisinde fazla veri barındıran uygulamaları da kontrol etmeniz gerekmektedir.

Fotoğraflarınızı ve Diğer Dosyalarınızı Başka Cihazlara Aktarın

Depolama alanınızda ciddi yer kaplayan ögelerin büyük çoğunluğunu fotoğraflar, videolar ve diğer kişisel dosyalar oluşturmaktadır. Eğer yüksek çözünürlüğe sahip bir kameranız da bulunuyorsa, her çektiğiniz görüntünün ciddi bir alan kapladığını belirtmeden geçmeyelim. Bu yüzden düzenli aralıklarla verilerinizi başka cihazlara aktarmanızı tavsiye ederiz.

 • Apple cihazlarda iTunes ile fotoğraflarınızı bilgisayarınıza aktarabilirsiniz.
 • Android cihazlarda direkt olarak fotoğraflar ve videolar klasörünü bilgisayarınıza aktarabilirsiniz.
 • Ek olarak bir USB Bellek satın alarak aylık düzende tüm dosyalarınızın aktarımını sağlayabilirsiniz.

Bunların yanında sahip olduğunuz harici taşınabilir cihazlar, kullanmadığınız tablet ve telefonlar gibi donanımlara da resimlerinizi, videolarınızı ve yüksek boyutlu dosyalarınızı aktarabilirsiniz. Bu durum bir nevi yedekleme işlemi de olduğu için verilerinizin güvenliğini de sağlamış olursunuz.

Bulut Depolama Hizmetlerini Kullanın

Telefon hafızası temizleme işleminde belki de en etkili yöntem bulut depolama hizmetlerini kullanmaktır. Bugün hem Google hem de Apple tarafından kullanıcılara belirli noktalara kadar ücretsiz bir şekilde sunulan bulut depolama hizmeti ile dosyalarınızı ve uygulamalarınızı internet üzerinde barındırabilir, böylece depolama alanına sahip olma zorunluluğundan kurtulabilirsiniz.

 • Apple cihazlarda fotoğrafları, videoları, mesajları ve Whatsapp yedeklemelerini direkt olarak iCloud üzerine aktarabilirsiniz. Böylece belirtilen veriler hiçbir zaman depolama alanınızdan yer harcamayacaktır.
 • Android telefonlarda Google Cloud hizmetlerini kullanarak telefonunuzdaki tüm verilerin adınıza kayıtlı hesaba aktarılmasını sağlayabilirsiniz. Böylece dahili depolama alanında ek kayıtlar oluşturulmayacaktır.
 • Üçüncü taraf geliştiriciler tarafından sunulan ücretli ve ücretsiz bulut hizmetlerini de kullanabilirsiniz. Bunlara örnek olarak Amazon, OneDrive, Lifebox ve DropBox gösterilebilir.

Bulut hizmetler yeni bir teknoloji olmakla birlikte, depolama konusundaki endişeleri tamamen gidermektedir. Bu noktada başka cihazlardan da hiçbir işlem yapmadan verilerinizi görüntüleyebilmek ve düzenleyebilmek mümkün olmaktadır. Ancak halen bazı güvenlik problemleri meydana gelebilmektedir.

SD Kart Kullanın

En etkili depolama çözümlerinden bir diğeri de SD kart kullanmaktır. Eğer telefonunuzun SD kart desteği bulunuyorsa, teknoloji marketlerden veya internet üzerinden yüksek boyutlu bir kart satın alabilir ve hem verilerinizin hem de uygulamalarınızın bu kart üzerinde barındırılmasını sağlayabilirsiniz. Bu noktada SD Kartlar, depolama alanınıza ek bir depolama alanı olarak nitelendirilebilir.

Örneğin telefonunuzun 128GB boyutunda bir dahili depolama alanı bulunuyorsa, aynı boyutta bir SD kart alarak 256GB depolama alanına yükseltilmiş bir telefon sahibi olabilirsiniz. Fakat SD kartların da hassas cihazlar olduğunu unutmamak gerekiyor. Bu yüzden 6 aylık veya senelik olarak kartınızı değiştirmenizi veya içerisindeki verileri başka donanımlara aktarmanızı tavsiye ederiz.

Fabrika Ayarlarına Geri Dönün

Eğer telefonunuz depolama sorunları yüzünden aşırı derecede kasma ve donma problemleri gösteriyorsa telefonunuzu fabrika ayarlarına döndürmeniz gerekebilir. Bu noktada mevcut uygulamalarınızı kullanmanız bile engelleniyorsa, diğer telefon hafızası temizleme yöntemleri çok fazla işe yaramayacaktır. Fabrika ayarlarına dönme işlemi ile birlikte, telefon içerisindeki tüm veriler silinecek ve telefonunuz ilk günkü haline geri dönecektir. Dolayısıyla depolama alanınızın büyük bir bölümü kullanılabilir hale gelecektir. Fakat öncesinde yedekleme işlemi yapmayı unutmayın.

Depolama Alanı Yükseltme Hizmeti Satın Alın

İçeriğimizde belirtmiş olduğumuz telefon hafızası temizleme yöntemlerinin hiçbiri kalıcı olarak sonuç sağlamıyor ve taleplerinizi tam anlamıyla karşılamıyorsa, ek dahili depolama hizmeti satın alabilirsiniz. Genellikle iPhone 6 ile X modelleri arasında sıklıkla tercih edilen ve Android telefonların neredeyse hepsine uygulanabilen bu yöntem ile teknik servisler ek dahili depolama alanı donanımını telefonunuza takacaklardır. Böylece hiçbir yazılımsal işleme gerek kalmadan depolama alanınızı arttırmış olursunuz.

Umarız sizler de en kısa süre içerisinde telefon hafızası temizleme yöntemlerini uygulayarak istediğiniz depolama alanına ulaşabilir ve telefonunuzu donma ile kasma problemleri olmadan kullanabilirsiniz. Bu noktada zaman zaman telefonunuzun bakımlarını yaptırmayı ve güncellemeleri yüklemeyi unutmayın.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.