TeknoHocam
Özgün ve Özgür Teknoloji

takipçi satın al

Windows 11 Varsayılan Tarayıcı Nasıl Değiştirilir?

0

Windows 11 Varsayılan Tarayıcı Nasıl Değiştirilir? Windows 11’deki elden geçirilmiş kullanıcı ara yüzü karışık bir tepki alırken, sayısız özelliğin kaldırılması birçok Windows kullanıcısını kızdırıyor. İlk olarak, Windows 11’deki içerik menüsünde Yenile düğmesinin eksik olduğunu ve gizlendiğini öğrendik. Varsayılan uygulamayı ayarlamak gibi temel bir görev bile her zamankinden daha kafa karıştırıcı hale geldi. Bu nedenle, Windows 11’de varsayılan tarayıcıyı nasıl ayarlayabileceğinizi merak ediyorsanız takip edin. Windows 11’de varsayılan tarayıcınızı değiştirmek için bu adım adım kılavuzu izleyin.

Windows 11’de Varsayılan Tarayıcıyı Değiştir (2021)

Windows 11 bazı ilginç yeni özellikleri beraberinde getirmiş olabilir, ancak aynı zamanda Microsoft’un en iyi bildiği nedenlerden dolayı birçok şeyi gereksiz yere karmaşık hale getirdi. Varsayılan bir uygulama ayarlama yeteneği, artık işletim sisteminin önceki sürümlerinde olduğundan çok daha karmaşık olan alanlardan biri gibi görünüyor. Ancak korkmayın, Windows 11’de varsayılan tarayıcıyı nasıl değiştireceğinizi öğrenmek için bu eğiticiye göz atın.

Not: Bu rehber, Haziran 2021‘de kullanıma sunulan Windows 11’in resmi önizleme sürümü içindir. Burada açıklanan yöntemler, işletim sisteminin son RC/RTM sürümleri için doğru olabilir veya olmayabilir.

Seçtiğiniz Üçüncü Taraf Web Tarayıcısını Kurun

Microsoft Edge, Windows 11’deki varsayılan web tarayıcısıdır. Bunu değiştirmeye yönelik ilk adım, seçtiğiniz bir tarayıcıyı yüklemek olacaktır. Windows’ta, Chrome (Ücretsiz), Firefox (Ücretsiz), Opera (Ücretsiz) ve çok daha fazlası dahil olmak üzere, çok sayıda yüksek kaliteli üçüncü taraf tarayıcı mevcuttur.

Windows 10 ile uyumlu herhangi bir tarayıcı, Windows 11 ile de uyumludur. Bu nedenle, seçtiğiniz web tarayıcısını yükleyin ve Windows 11’de varsayılan tarayıcıyı değiştirmek için aşağıdaki kılavuzu izleyin.

Not: Burada demo amacıyla Google Chrome kullanıyoruz. İşlem Firefox, Opera veya diğer tarayıcılar için aynı kalacaktır. Tüm gizlilik sonuçları nedeniyle Google Chrome’u sevmiyorsanız, Windows’ta kullanabileceğiniz en iyi Chrome alternatiflerine göz atın.

Windows 11’de Varsayılan Tarayıcıyı Ayarlama Adımları

  • Öncelikle, Ayarlar‘ı açın (Windows klavye kısayolu Win + I’yi kullanın) ve sol bölmeden “Uygulamalar” sekmesine gidin. Ardından, sağ bölmeden “Varsayılan uygulamalar” üzerine tıklayın.

Not: Doğrudan Windows 11’de Varsayılan uygulamalar sayfasına gitmek için Chrome (veya Firefox) ayarlarındaki “Varsayılan Yap” düğmesini de tıklayabilirsiniz.

  • Şimdi, “Uygulamaları Ara” alanına, şu anda Windows 11 PC’nizde varsayılan tarayıcı olan uygulamanın adını girin. Benim durumumda bu Mozilla Firefox, ancak emin değilseniz Microsoft Edge olması muhtemeldir.

Not: Windows 11’deki varsayılan tarayıcı Edge Chromium’dur, bu nedenle işletim sistemini temiz yüklediyseniz burada Microsoft Edge’i aramanız gerekir. Mevcut bir Windows 10 kurulumundan yükseltme yaptıysanız, varsayılan ayarlarınız taşınır, bu nedenle Windows 10’da varsayılan tarayıcı uygulamanızı aramanız gerekir.

  • Şimdi size, Firefox’un varsayılan uygulama olduğu .html, .svg, .pdf, .php ve daha fazlasını içeren bir uzantı ve dosya türü listesi sunulacaktır. Uzantıları birer birer tıklayın ve varsayılanı Windows 11’de kullanmak istediğiniz tarayıcıya değiştirmek için açılır menüyü kullanın.

  • Tüm uzantılar için varsayılan tarayıcıyı değiştirdikten sonra Windows 11 PC’nizi yeniden başlatın. Chrome artık tüm bu uzantıları ve dosya türlerini açan varsayılan uygulama olacak ve bu da onu Windows 11 kurulumunuzda varsayılan web tarayıcısı haline getirecek.

Not: Tecrübelerime göre, Windows 11’de varsayılan tarayıcıyı değiştirme işlemi sadece gereksiz yere uzun sürmekle kalmıyor, aynı zamanda aşırı derecede sorunlu. Değişimin beklendiği gibi çalışması için aynı adımları birden çok kez denemeniz gerekir. Bu, özellikle değişikliklerinizi geri almaya ve orijinal ayarlarınıza geri dönmeye çalıştığınızda geçerlidir.

Windows 11’de Varsayılan Tarayıcıyı Microsoft Edge’den Google Chrome’a ​​Değiştirin

Windows 11’de varsayılan bir tarayıcı ayarlamak için tek tıklama seçeneğinin olmaması can sıkıcıdır. Microsoft’un, işletim sisteminin bu yıl içinde piyasaya sürülecek olan son RTM sürümünde bunu düzelteceğini umuyoruz. Bununla birlikte, artık Windows 11’de varsayılan tarayıcıyı nasıl değiştireceğinizi biliyorsunuz. İşlem sıkıcı olsa da, Microsoft’un varsayılan seçeneğini kullanmaya zorlanmak yerine tercih ettiğiniz tarayıcıyı kullanabileceksiniz.

Kimsenin istemediği diğer Windows 11 değişikliklerinden bazılarını geri almak istiyorsanız, Windows 10 tarzı Başlat Menüsü tasarımına nasıl geri dönebileceğinizi kontrol edin.

Daha fazla oku: Windows 11 Android Uygulamaları Nasıl İndirilir?

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.