TeknoHocam
Özgün ve Özgür Teknoloji

takipçi satın al

Android Telefonu Hızlandırma

0

Android telefon hızlandırma işlemi için bir sürü yöntem mevcuttur. Bu yöntemlerden ilki; telefonu kapatıp yeniden açmaktır. Bu işlem biraz tuhaf görünebilir. Telefonun açık kalmasının cihazın yavaşlamasına olan etkisinin nedeni; Android telefona yavaş yavaş kapatılan uygulamalardan küçük bellek bitlerinin dolmasıdır. Bu durum, bir sürü şeyi aklında tutmak zorunda olan bir insanın uyuyamamasına benzer. Telefonda yavaş ve geçici dosyalar birikir. Telefonu yeniden başlatmak, bellekte biriken tüm geçici dosyaları boşaltır. Bu sayede telefon hızlanmış olur.

Bu işlem işe yaramazsa cihazı hızlandırmak için başka yöntemler denemek gerekmektedir.

Android telefonum neden bu kadar yavaş?

Android telefonlar, zaman içinde yavaşlarlar. Bu durumun birkaç nedeni vardır:

Depolama alanı bitmiş ya da bitmek üzere olabilir.

Android sürümü güncel değildir.

Cihazı zorlayacak kadar fazla uygulama ve dosya yüklenmiş olabilir. (Bu uygulamalar arka planda çalışarak ön bellekte geçici dosyalar biriktirir ve cihazın zorlanmasına neden olur.)

Yüklenen yeni uygulamalar, eski cihazlar için ağır geliyor olabilir.

Ayrıca değinilmesi gereken bir durumda, bazen son teknoloji telefonlar için tasarlamış olan işletim sistemi yükseltmeleri üretimi daha eski cihazlarda yavaş çalışabilir.

Eski cihazlar belirli bir süre sonra eskisi kadar düzgün çalışmamaya başlar. Bugünlerde insanlar, sabit hatlı telefonları pek tercih etmiyorlar fakat 1980’li yıllarda iletişimin sağlanması için önemli figürlerdendi.

Android Telefon ve Tableti Hızlandırmak için Yapılabilecek Bazı İşlemler:

Ana ekranını temizlemek

Ana ekranda haber, hava durumu, sosyal akış, e posta, takvim gibi oldukça fazla wigdet varsa, cihazın yavaşlamasına neden olabilir. Bu wigdetleri kaldırmak cihazı hızlandırmaya yardımcı olabilmektedir.

Uygulamaları temizlemek

Zaman içerisinde cihazlarda bir sürü yazılım birikmektedir. Daha sonra kullanmak için indirilen fakat hiçbir zaman kullanılmayan uygulamalar cihazın arka planında çalışabilmektedir. Bu durum da, cihazı yorabilmektedir. Sonucunda ise cihaz yavaşlar. Bu uygulamaların silinmesi, cihazın hızlanmasını sağlayabilmektedir.

Android cihazınızı hızlandırmak için uygulamaları temizleme

Bazı akıllı cihaz üreticileri, ürettikleri akıllı cihazlara bazı uygulamalar yüklenmiş bir yazılım ile birlikte piyasaya sürmektedir. Bu uygulamaları kaldırmak, cihazda depolama alanı açar ve ayrıca cihazın RAM kullanma oranını düşürerek cihazın hızını arttırır. Google fotoğraflar gibi kaldırılmayan uygulamalar da devre dışı bırakılabilir. Bu uygulamaların devre dışı bırakılması RAM kullanılma oranını azaltmaktadır.

İnstegram ve YouTube gibi oldukça büyük bir kaynak tüketimi yapan uygulamalar kullanılıyorsa ufak tefek temizlikler yapmak oldukça faydalı olabilmektedir. Önbelleğin temizlenmesi ya da verilerin tamamen temizlenmesi, cihazın hızlanmasına yardımcı olabilmektedir. Bu uygulamaların Lite sürümlerinin kullanılması cihazın daha az yorulmasını sağlayabilir. Google şirketi tarafından geliştirilen Chrome isimli tarayıcının da hızlandırılması mümkündür. Chrome tarayıcısının hızlanmasını sağlayan moda Basit Mod şeklinde isimlendirilir. Fakat bu modda görüntü kalitesi düşmektedir. Basit moda geçmek için:

Chrome uygulaması açılır.

Menüye erişmek için sağ üst kısımdaki üç noktaya tıklanır.

Ayarlar’ı seçilir.

Aşağı kaydırılır ve “Basit mod” seçeneği bulunur.

“Basit mod” seçeneğine tıklanır.

Düğme “açık” konumuna getirilir.

Veri depolamasını temizlemek

Android cihazları hızlandırmak için bir diğer yöntem ise veri depolamasının temizlemesidir. Cihazda oldukça fazla veri bulunması, işletim sisteminin hareketlerinin kısıtlanmasına nerden olabilir. Bu nedenle alan açılarak cihazın performansının artmasına yardımcı olacaktır.

Bu işlemi yapmak için Google Files isimli bir program kullanılmaktadır. Bu program, cihazın herhangi bir yerinde gizlenmiş olan dosyaları bulabilir ve tekrarlı olan dosyaları siler. Özelleştirmek mümkündür. Cihazın depolama alanı 16 GB ise bu program alan açmak için oldukça işe yarayacak bir araçtır. Tabii depolama alanı daha fazla olan cihazlar için de kullanılabilir. Bu program, özellikle, artık ihtiyaç duyulmayan indirmeleri ve silinmesi gereken oldukça büyük dosyaları bulur.

Ayrıca bazı dosyaları dahili belleğe ya da bulut depolamasına aktarmak ta cihazın depolamasında alan açılması için uygulanabilecek yöntemler arasında gösterilebilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.