TeknoHocam
Özgün ve Özgür Teknoloji

takipçi satın al

Android Uygulama Yüklenmedi Hatası: Kesin Çözüm

0

Android telefonunuza herhangi bir uygulama yüklemek istediğinizde, Google Play Store’a girersiniz. Android uygulama yüklenmedi hatası ve telefonunuz dakileri yükleyemiyor veya güncelleyemiyor hataları alabilirsiniz. İndirme bekleniyor hatası veriyor ve takılıyorda olabilir. Bu yazıda, indirme bekleniyor sorununun nasıl düzelteceğinizi anlatacağız.

Bu hatayı indirme bekleniyor veya Play Store‘dan indirilemiyor şeklinde de alabilirsiniz. Bu yazıda bahsedilen tüm çözümler bu sorunlar için de işe yarayacaktır.

Android telefonlarda indirme bekleniyor gibi Google Play Store sorunlarını nasıl düzelteceğimize bakalım.

Android Uygulama Yüklenmedi Hatası Çözümleri

Telefonu Yeniden Başlatın

Android telefonunuzu veya tabletinizi yeniden başlatmayı denemelisiniz. Bazen bu küçük adım, sizi sorununuzdan uğraşmadan kurtarır.

İnternet Bağlantısını Kontrol Edin

Veri bağlantısı telefonunuzda çalışıyor mu? İnternet bağlantınızı kontrol etmek için tarayıcınızda herhangi bir web sitesini açın. Belki mobil verileriniz veya Wi-Fi çalışmıyordur ve Play Store’da indirme bekleniyor hatasının ardındaki neden budur.

Mevcut Depolama Alanını Kontrol Edin

Cihazınızda istediğiniz uygulamayı indirmek ya da güncellemek için yeterli boş alan var mı? Bunu kontrol etmek için telefonunuzda Ayarlar> Depolama bölümüne gidin. Mevcut depolama alanına ayrıntılı bir genel bakış elde edeceksiniz. Telefonunuzun depolama alanı dolu ise, hafızanızda yer açmak için gereksiz uygulamaları ve verileri kaldırın.

Ayrıca, SD kart kullanıyorsanız, mevcut depolama alanına da bir göz atmalısınız. Problem devam ederse, kartı çıkarıp uygulamaları indirmeyi deneyin.

Telefonunuzun Tarih ve Saatini Kontrol Edin

Bazen telefonunuzdaki yanlış tarih ve saat nedeniyle, Google Play Store uygulama indirmeyi durdurur ve indirme bekleniyor hatasının nedeni budur. Düzeltmek için telefonunuzdaki tarih ve saati ayarlamanız gerekir.

Bunun için şu adımları izleyin:

Adım 1: Telefon Ayarlarını açın ve Sistem‘e gidin.

Adım 2: Tarih ve saat üzerine dokunun. Ardından, Otomatik tarih ve saat seçeneğini etkinleştirin. Zaten etkinleştirilmişse, kapatıp tekrar etkinleştirin.

Adım 3: Telefonu yeniden başlatın ve ardından uygulamaları Play Store’dan indirmeyi deneyin.

Uygulama İndirme Tercihini Kontrol Edin

Play Store’da, uygulamalarınızı indirmek için ağ türünü seçmenize izin veren bir ayar bulunur. Yalnızca Wi-Fi’yi, herhangi bir ağı seçebilir veya her seferinde sorabilirsiniz. Bu ayar, indirme beklemesinin veya indirme sorunlarının beklemesinin nedeni de olabilir.

Düzeltmek için Play Store’u açın ve üstteki üç çubuklu simgeye dokunun. Ayarlar’a dokunun.

Uygulama indirme tercihine dokunun. Herhangi bir ağ üzerinden öğesini seçin.

Otomatik Güncellemeleri Devre Dışı Bırakın

Zaman zaman yeni uygulamaların indirmeleri, Play Store’daki otomatik güncellemeler nedeniyle takılıyor. Düzeltmek için otomatik güncellemeleri kapatmanız gerekir.

Bunun için Play Store’u açın ve bir uygulamayı indirmeyi veya güncellemeyi deneyin. Ardından, sağ üst köşedeki üç nokta simgesine dokunun ve Otomatik güncellemeyi etkinleştir’in yanındaki kutunun işaretini kaldırın. Devre dışı bırakmak, Play Store’un indirme bekleniyor hatasını düzeltir.

Otomatik güncellemeyi Play Store Ayarları’na giderek de devre dışı bırakabilirsiniz. Daha sonra, Uygulamaları otomatik güncelle’ye dokunun ve Uygulamaları otomatik güncelleme seçeneğini etkinleştirin.

Ebeveyn Kontrol Ayarlarını Kontrol Edin

Google Play Store’da Ebeveyn kontrollerini etkinleştirdiniz mi? Onlara bir göz atın. İndirmelerinize müdahale ediyor olabilirler. Bunun için Play Store Ayarlarına gidin. Ebeveyn kontrollerine dokunun. Ebeveyn denetimlerini kapatın veya farklı şekilde ayarlayın.

Play Store Ön bellek ve verileri temizleyin

Önbelleği ve verileri temizlemek iki ayrı şeydir. Play Store önbelleğini temizleyerek başlayın. Bu sorunu çözmezse, bunun için verileri temizleyin. Önbelleği veya verileri temizlemek, uygulamalarınızı ve diğer verileri telefonunuzdan silmez. Ancak, Play Store’daki oturumunuzu kapatır.

İşte adımlar:

Adım 1: Telefon Ayarlarını açın ve Uygulamalar ve bildirimler veya Yüklü uygulamalar veya Uygulama Yöneticisi’ne gidin.

Adım 2: Tüm Uygulamalar altında Google Play mağazasını bulun.

Adım 3: Depolama’ya dokunun. Ardından, Önbelleği temizle’ye dokunun. Telefonunuzu yeniden başlatın.

Adım 4: Sorun devam ederse, Tüm uygulamalar altında Google Play Hizmetleri için de önbelleği temizleyin.

Adım 5: Son olarak, hiçbir şey işe yaramazsa, Google Play Store ve Google Play Hizmetleri için 3. adımda Verileri veya depolamayı temizle’ye dokunun.

Gerekli İzinleri Verin

Google Play Store ve Play Hizmetleri’nin, doğru çalışması için bazı izinler gereklidir. Depolama erişimi gibi gerekli tüm izinlere sahip olduklarından emin olun.

İzinleri kontrol etmek için telefonunuzda Ayarlar> Uygulamalar ve bildirimler yolunu izleyin. Tüm uygulamalar altında, Google Play Store’a ve ardından Uygulama İzinleri’ne dokunun.

Ardından, Depolama iznine izin verin.

Android System Webview’i Güncelle

Android System WebView için bir güncelleme olup olmadığını da kontrol etmelisiniz. Bunun için Play Store’u açın ve Android System WebView’i aratın ve (varsa) güncellemelerini yapın.

Play Store Güncellemelerini Kaldırma

Google Play Store ve Play Hizmetleri arka planda kendilerini güncellerler. Bazen beklendiği gibi güncellenmezler ve bu nedenle indirme bekleniyor gibi hataları alırsınız.

Düzeltmek için Play Store ve Play Hizmetler güncellemelerini kaldırmanız gerekir. Bunun için telefonunuzda Ayarlar> Uygulamalar ve bildirimler> Google Play Store’a gidin. Üstteki üç noktaya dokunun ve Güncellemeleri kaldır’ı seçin. Play Hizmetleri için de aynısını yapın.

Bunu yapmak yalnızca son güncellemeleri kaldıracaktır. Play Store’u telefonunuzdan kaldırmaz. Play Store ve Play Hizmetlerin arka planda tekrar güncellenmesi için birkaç dakika bekleyin. Ardından uygulamaları yüklemeyi deneyin.

Play Store’u Manuel Olarak Kurun

Bazen Play Store’u yeniden yükledikten sonra bile sorun devam eder. Bunun nedeni Play Store’un mevcut sürümünün hatalı olması olabilir. Önceki veya başka bir sürümü manuel olarak indirmeniz gerekir.

Android Uygulama Yüklenmedi Hatanız Devam ediyorsa

Başka Bir Google Hesabı ile Deneyin

Sorunun kaynağı Google hesabınızdaki bir hata da olabilir, bunun için Play Store’a farklı bir hesapla giriş yapıp uygulamaları indirmeyi deneyin.

Son olarak, hiçbir şey işe yaramazsa, Google hesabını telefonunuzdan kaldırmanız ve yeni bir hesap açmanız gerekir. DİKKAT! Bunu yapmak, Google hesabınızla senkronize edilmiş verileri silecektir.

Dosya Silinemiyor Hatası Çözümleri: Windows 10

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.