TeknoHocam
Özgün ve Özgür Teknoloji

takipçi satın al

Avalanche (AVAX) Nedir?

0

Avalanche (Avax), DeFi projelerini bir başka değişle merkeziyetsiz finans projelerini ve dijital finansal varlıkların güvenle alınıp satılmasını ve diğer hizmetlerin güvenle kullanılabilmesini sağlayan koruyucu bir platformun adıdır.

Avalanche platformu, isteyen herkesin, her türlü dijital varlık çıkarabilmesine ya da bu dijital varlıkların ticaretinin yapılmasını, akıllı sözleşmeler gibi yeni nesil ve geleceğin teknolojisi olarak isimlendirilebilecek birçok teknolojiyi kullanarak bu dijital varlıkların merkeziyetsiz bir şekilde kontrol edilebildiği bir çeşit global varlık borsası olmayı hedefliyor.

Ava Labs’ta bulunan geliştiriciler, bir saniyenin altında işlem sonuçlandırmayı başarabilen ilk akıllı sözleşme ağının Avalanche ağı olduğunu iddia ediyor.

Avalanche, kendi Mainnetini (Mainnet, dijital para birimini göndericiden alıcıya aktarmayı sağlayan blok zincire verilen isimdir. Daha basit bir tabirle ana ağa verilen isimdir.) Eylül 2020 tarihinde piyasaya sürdü. Avalanche platformunun yerel tokeni olan Avax, Avalanche platformunda çeşitli görevleri bulunuyor. Avax, aynı zamanda kullanıcılara ödeme sistemi olarak ta hizmet sunuyor.

Avalanche ağını kim kurdu?

Avalanche platformu 3 kişi tarafından kuruldu ve bu kurucu ortaklardan biri uzun yıllar boyunca Bitcoin (BTC) ve merkeziyetsiz ağlar üzerine çalışmalar yürüten bilgisayar uzmanı Emin Gün Sirer.  

Sirer, uzun zaman Bitcoin ölçeklendirme üzerine çalışması, Avalanche platformunun BTC’den önemli ölçüde daha yüksek bir işlem hacmine ulaşmasında büyük bir pay sahibidir. Ayrıca Visa gibi devlerle yarışması Avax coinin dijital para piyasasında oldukça popüler bir konuma gelmesine olanak sağladı.

Sirer ve diğer kurucu ortaklar (Kevin Sekniqi ve Maofan “Ted” Yin) Cornell Üniversitesi mezunudur. Sirer, bilgisayar biliminde doktora eğitimine sahip olan Yin’in danışmanlığını yapmaktadır.

Ekibin geri kalan kısmı; bilgisayar bilimi, ekonomi, finans ve hukuk alanlarında uzmanlardan oluşmaktadır.

Avalanche’ın Farklı Nedir?

Avalanche, saniyenin altında bir işlem doğrulama teknolojisine sahiptir. Benzersiz ve harika dijital ağı, isteyen herkesin rahatlıkla dijital para çıkarmasına ve merkeziyetsiz dijital varlık ticareti yapabilmesine olanak sağlıyor.

Geliştiricileri, Avalanche platformunun kuruluş nedenleri arasında bulunan, parçalar halinde bulunan devasa dijital varlık ticaretinin, hiçbir şekilde erişim engeli bulunmadığı, herkese açık olduğu, şeffaf ve tek bir çatı altında toplamayı hedefliyor.

Geliştirciler, blockchain ağı üzerinden varlıkların dijital temsili (Tweet haklarının satışı gibi bu işlem Twitter ceo’su Jack Dorsey yapılmıştı), her türlü varlığı oluşturabilir, geliştirebilir ve ticaretinin yapılmasını sağlayabilir (Jack Dorsey’in ilk attığı Tweetin satışa çıkarılması gibi).

AVAX token, Avalanche platformununda kurum içi ödeme yöntemini oluşturan blok zincirdir. Teşvikler ve bağlantılı amaçlar dışında işlemler sırasında ücret toplamak için de kullanılır. Kullanıcılar, AVAX tokenleri ağda hisse şekline çevirerek (staking) de pasif gelir oluşturabilir. Fakat bu durum biraz riskli olabilmekte bu nedenle staking işlemi yapılırken dikkatli olmak iyi olacaktır.

Avalanche, Ethereum ve Bitcoine göre daha hızlı işlem olanağı sağlıyor bu nedenle kullanıcılar tarafından her geçen gün daha fazla tercih edilmeye devam ediyor.

Avax Nasıl Alınır?

Avax alabilmek için ilk olarak Binance, Paribu, Huobi ve Icrypex gibi Avax listeleyen kripto para borsalarından birinde üyelik olması gerekiyor. Daha sonra ise hesaba TL yada dolar yüklenmesi gerekiyor. Sonra Avax yazısının üzeine tıklanarak alınacak tutar girildikten sonra Avax al butonunun üzerine basılması yeterlidir.

Avalanche Özellikleri Nelerdir?

Avalanche coin konsensüs ismi verilen bir yapısı bulunmaktadır. Bu yapı, Slash, Snowflake, Snowball ve Avalanche olmak üzere dört farklı evreye sahiptir. Karar alınması için fikir birliği gereklidir. Bu sayede diğer ağlara göre %51 oranında daha korunaklı olduğu düşünülmektedir.

Madencilik yapılma özelliği bulunmamaktadır. Bu para birimi ile karmaşık kural setleri bulunan blok zincir ağları oluşturulabilir. Bu platformda yapılan işlemler en fazla 3 saniye sürmektedir. Avax,  Bitcoin ve Ethereum’a göre daha fazla enerji verimliliğine sahiptir.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.