TeknoHocam
Özgün ve Özgür Teknoloji

Bitcoin Nasıl Alınır? Nasıl güvenli saklanır?

0

Kısaca sanal para birimi veya internet para birimi olarak adlandırılan Bitcoin, Türkiye ve dünyada ödeme yönteminden daha çok bir yatırım yapma aracı olarak ilgi görüyor.

Arzı sabit olarak arttırılan ve 120 yıl sonra son birimi üretilecek Bitcoin özellikle son dönemlerde çok konuşulmaya başlandı. Ne kadar çok satın alınırsa değeri buna paralel olarak o kadar artıyor. Bunun tersi olarak Bitcoin ne kadar çok satılırsa değeri o kadar düşüyor.

Güvenilir Bitcoin ve diğer kripto para borsalarına ulaşmak, ayrıntılı ve daha derinlemesine bilgi edinebilmek için https://buldumz.com/bitcoin-siteleri sayfasını ziyaret edebilir, kripto para borsalarını ayrıntılı bir şekilde inceleyebilir, artılarını ve eksilerini görebilirsiniz.

Bitcoin ve diğer kripto para birimleri teknoloji ile ilgili olsun ya da olmasın bir çok insanın ilgisini çekti. Gelecekte daha değerli olacağını düşünenler bu para birimlerine yatırım yapmak istiyor. Kimi yatırımcılar kısa vadede al-sat yaparak para kazanmak isterken, kimi yatırımcılar da Bitcoin ve diğer kripto paraları satın alıp uzun vadede elinde tutmak istiyor.

Bitcoin nasıl alınır?

Bitcoin temel olarak iki türlü elde edilebilir.

  • Bitcoin satan platformlar üzerinden satın alınabilir.
  • Bitcoin madenciliği ile elde edilebilir.

Bitcoin madenciliği bir para kazanma yöntemi olarak yapılır. Bunun için güçlü donanımlar ve en önemlisi güçlü ekran kartları gerekiyor. Bitcoin madenciliği yüksek yatırım gerektirmektedir. Özellikle yüksek elektrik ihtiyacı (ki bu durum çevreciler tarafından şiddetle eleştirilmekte) gerekmektedir. Bitcoin ve diğer kripto para madenciliği her ne kadar ev kullanıcısının sahip olduğu dizüstü ve masaüstü bilgisayarlar ile mümkün olsa da bunun getireceği kazançlar çok düşük miktarlardadır. Bu yüzden sanal madencilik için özel olarak tasarlanmış cihazlar tercih edilmektedir.

Dünyada Bitcoin’e daha çok üreterek değil, doğrudan satın alıp elde tutarak yatırım yapılır. Bitcoin yerel veya uluslararası platformlar aracılığı ile satın alınabilir.

Platformlar temel olarak Bitcoin ve diğer kripto paraları satın almaya izin vermek için önce açılan hesapların doğrulamasını isterler. Bu doğrulama Kimlik/Pasaport gibi yöntemlerle olmaktadır.

Bitcoin, banka kartı veya banka eft/havale ile yapılabilir. Bazı ülkelerde Paypal kullanarak da Bitcoin satın alınabilir.

Uzmanlar Bitcoin ve özellikle yeni çıkan kripto paralara veya token’lara yatırım yapmadan önce bu konuda yeterli bilgiye sahip olmaları konusunda yatırımcıları uyarmaktadır. Özellikle white paper olarak adlandırılan, ilgili kripto paranın işleyişini, amacını teknik olarak anlatan tanıtıcı içeriğin iyi ve doğru okunması gerektiğini tavsiye etmektedir.

Yatırımcılar borsa seçerken güvenirliğine, komisyon ücretlerine, kullanım kolaylığına, borsada işlem yapılabilecek kripto para sayısına göre tercihler yapmaktadır.

Binance TR

Binance, dünyanın en büyük kripto para borsalarından biridir. 2017 yılında açılmış olup Malta merkezlidir.

Binance üzerinden Bitcoin satın almak için e-posta ile hesap açılır. Binance TR ile Bitcoin ve diğer kripto varlıkları satın almak için hesabın doğrulanması gerekir. Bu doğrulama Kimlik ile yapılır. Kimlik, Binance TR’ye upload edilir. Binance TR ayrıca kullanıcının elinde kimliği ile fotoğraf çekmesini ister. Bu şekilde hesabı onaylar. Kullanıcı hesabı onayladıktan sonra Spot hesabında TRY varlığını seçer ve Para Yatırma seçeneği ile verilen ödeme yöntemini kullanarak para yatırır. Ardından hesaba yatırdığı parayı yine Spot piyasasında bulunan Bitcoin ve diğer Kripto varlıkları satın alabilir.

Binance ve diğer borsalarda dikkat edilecek bir nokta, kullanıcılar hesabında bulunan değer ile alım/satım yapabilir. Örneğin hesabında TRY bulunuyorsa BTC/TRY borsasını kullanarak alım yapabilir. Her kripto varlık için TRY borsası bulunmayabilir. Eğer BTC/USDT varsa kullanıcı önce USDT/TRY borsasında elinde bulunan Türk Lirası ile Tether (USDT) alarak BTC/USDT borsasında BTC alabilir. Aynı şekilde elindeki Bitcoin’leri önce BTC/USDT ile Tether’e çevirip daha sonra USDT/TRY ile Türk Lirası’na çevirebilir. Bundan sonra banka hesabına çekim yapabilir. Bu durum ve mantık sadece Binance TR değil tüm borsalar için geçerlidir.

BtcTurk

BtcTurk, Türkiye’de faaliyet gösteren bir kripto para borsasıdır. Mobil uygulaması ile 7/24 alım satım işlemleri gerçekleştirilebilir. Türkiye’nin ilk, dünyanın dördüncü alım/satım platformu olduklarını söylemektedirler. Özellikle spor dünyasındaki sponsorluk anlaşmaları ile bilinmektedir.

ByBit

Bir başka büyük Bitcoin ve kriptopara borsasıdır. Ayrıca Formula 1 organizasyonundaki takım Redbull Racing’in sponsorları arasındadır. 2018 yılında faaliyetine başlamıştır.

KuCoin

Dünyadaki işlem hacmi oldukça yüksek büyük borsalardandır. 10 Milyon yatırımcıya sahiptir.2017 yılında faaliyetine başlayan şirket Şeyseller merkezlidir.

Transfer yoluyla satın alma

Pek tavsiye edilmese de Bitcoin başka kullanıcılar ile alışveriş yoluyla satın alınabilir. Forum sitelerinde veya bir çok platformlarda transfer işlem pazarı vardır. Bu pazarlarda kripto paraya sahip olan kullanıcılar bunları satışa çıkarır, satın almak isteyen kullanıcılar banka yolu veya nakit para vererek oluşturdukları cüzdanlara kripto paraları transfer ettirir. Ancak bu yöntemin riskleri mevcuttur.

Bitcoin ve Güvenlik

Bitcoin satın almadan önce satın alınacak borsanın BDDK Lisansı olduğuna dikkat edilmelidir. Bitcoin satın alacak yatırımcılar hesap açacağı borsayı iyi araştırmalı, fikir vermesi açısından diğer yatırımcıların yorumlarını okumalıdır.

Borsa platformlarında zaruri olmasa da kullanıcılara 2FA (İki faktörlü doğrulama) sisteminin etkinleştirilmesi şiddetle tavsiye edilmektedir. Kötü niyetli bilgisayar korsanlarının Bitcoin çalmak için son dönemlerde yoğun şekilde çalıştığı bilinmektedir. Hesabı daha korumalı hale getirmek için İki faktörlü doğrulama sistemi etkinleştirilmelidir. Böylece hesaba giriş yapıldığında e-posta ve şifre bilgisinin yanında telefona bir kod gelecek veya Google Authentication programındaki kod ile giriş yapılacaktır. 2FA sistemini kırmak mümkün olsa da bunun başarılması çok zordur.

Soğuk Cüzdan (Cold Wallet)

Bitcoin saklamanın en güvenli yöntemi olarak Soğuk Cüzdan gösterilir. Bu yöntemde Bitcoin cüzdanı güvenli bir site aracılığıyla oluşturulur. Bu siteler temel olarak iki kod verir. Bunlar private ve public kodlardır.

Private kod kimseyle paylaşılmaz. Gizli tutulur. Daha sonra bu kod bir cüzdana import edilebilir. Trust Wallet, Exodus, Metamask bilinen güvenilir cüzdanlardır.

Public kodlar paylaşılabilir. Yatırımcılar daha önce herhangi bir borsada satın almış olduğu Bitcoin veya diğer kripto para varlığını public kodu kullanarak aktarır. Burada dikkat edilmesi gereken bir nokta verilen soğuk cüzdandaki ağdır. Mesela Litecoin para birimi için şuan en çok LTC ağı kullanılır. Ancak bazı borsalar Segwit ağı verebilir. Eğer siz Litecoin aktarırken public koda Litecoin’in Segwit ağını kullanırsanız paranız geri dönmeyecek şekilde çöpe gider. Sahip olduğunuz public kodun ağını bilmelisiniz.

Soğuk cüzdan için aldığınız kodları yazıcıdan çıkartarak saklayabilirsiniz. Ancak bilmeniz gereken şey bu kağıt başkalarının eline geçtiğinde soğuk cüzdanınızı import edip kendi hesabına aktarabilir.

Bir başka saklama yöntemi yazıcıdan çıkartmak yerine hepsini bir text dosyasına veya PDF’e ekleyip USB belleğe saklamaktır.

Bazı kullanıcılar her ikisini de yapar. Hatta kripto para saklamak için özel olarak yazılım yüklenmiş USB bellekler bulunur. Özellikle Ledger markasının ürünleri tavsiye edilmektedir.

Sonuç olarak ister fiziki ortamda, ister sanal ortamda saklanan soğuk cüzdan dökümanları iyi saklanmalıdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.