TeknoHocam
Özgün ve Özgür Teknoloji

takipçi satın al

NVIDIA RTX 3060 Üretimini Artıracak, Ekran Kartı Fiyatlarının Düşmesi Bekleniyor

0

NVIDIA RTX 3060 üretimini artıracak, Temmuz ayından itibaren Geforce RTX 3060 ekran kartının piyasada daha çok yer almasıyla birlikte ekran kartı fiyatlarında olumlu gelişmeler yaşanabilir.

Geçtiğimiz birkaç hafta, grafik kartları için kullanılabilirliğin iadesi ve daha uygun fiyatlar ile ilgili haberler konusunda çok heyecan vericiydi. NVIDIA ve AMD’nin çeşitli modellerinde fiyatların düştüğünü bildiren bir dizi bilginin ardından, piyasadaki en popüler modellerden biri olan GeForce RTX 3060‘ın yakında üretimde artış olacağı haberi geldi.

NVIDIA’nın önümüzdeki Temmuz ayından itibaren RTX 3060‘ın üretimini artıracağını ve dolayısıyla bu modelin pazardaki kullanılabilirliğini artıracağını ortaya koyan Çin web sitesi ITHome tarafından açıklandı. Şirket, başlangıçta bu yeni GPU grubunu İnternet kafelere sağlamaya odaklanacak ve ardından perakende segmentindeki teklifi de azaltacak.

Şubat ayı boyunca piyasaya sürülen GeForce RTX 3060, genellikle oyuncular arasında en popüler olan uygun maliyetli segmenti hedefliyor ve 329 $ önerilen perakende satış fiyatıyla piyasaya çıkıyor. Piyasaya sürüldüğünde, çok daha yüksek stoklarda mevcut olmasına rağmen Ampere serisinin diğer modellerine göre, kripto para madenciliğindeki iyi performansı göz önüne alındığında, büyük talep ve madenciler tarafından da yüksek talep nedeniyle raflardan hızla kayboldu.

Madenciler için daha az çekici hale getirmek amacıyla NVIDIA, bu modeli madencilik algoritmalarına karşı yeni bir blokla yeniden başlattı. RTX 30 LHR serisi amaçları, kart maksimum hashrate ulaşamaz hale getirir, böylece madencilik faaliyetleri için daha az cazip hale gelen yeni LHR kilitli ekran kartları sadece oyuncular tarafından tercih edilir.

Buna ek olarak, son haftalarda Çin, madencilere karşı savaş açıyor, Madencilik uygulamalarını yasaklıyor ve ana kalelerdeki birkaç madencilik çiftliğini kapatıyor. Sonuç olarak, ülkedeki ekran kartı fiyatlarında önemli bir düşüş yaşandı. Örneğin, Mayıs ayında 13000 TL üzerinde bir fiyata satılan RTX 3060’ın kendisi, şimdi ülke genelindeki bazı mağazalarda büyük oranlarda bir düşüşle 8600 TL civarında bulunabiliyor.

Lansman fiyatına yakın olmasa da, yavaş yavaş fiyatların normale döndüğü görülüyor ve umarım yakında stokta da normalleşme bekleyebiliriz. Eğer RTX 3060’ın üretimi artmaya devam eder ve Ethereum madencileri de halihazırda %75’e varan kazanç düşüklüğüyle daha fazla kartı elden çıkarırsa grafik kartı piyasasında birçok ikinci el ekran kartlarını görebiliriz.

Daha fazla oku: Windows 11 Android Uygulamaları Nasıl İndirilir?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.