TeknoHocam
Özgün ve Özgür Teknoloji

Android 11 Beta Chromebook’larda Kullanıma Sunuluyor

Android 11 Beta Chromebook: Daha koyu bir tema, daha iyi görüntü ölçeklendirmeleri.

0

Android 11 Beta Chromebook’larda Kullanıma sunuluyor. En son 2 yıl önce büyük bir güncelleme alan Chromebooklar Android 9 Pie ile bir dizi iyileştirme sunarken, bir yandan da bazı sorunlara yol açmıştı. Bu sorunların en başında ise uygulama ve görüntü ölçekleme hataları yer alıyordu. Google bu sorunlardan dolayı birçok geri bildirim aldı ve bunun sonucunda Android 9’dan sonra gelen sürümlerde bu sorunları yavaş yavaş gidermeye başladı. ARCVM tarafından desteklenen Android 11 güncellemesi Chrome OS Beta sürümüne dahil edilmeye başlandı.

Reddit’te yer alan bazı Chromebook kullanıcıları (HP Chromebook x360 ve Acer Chromebook 713) Chromebook cihazları üzerinde Android 11 Beta sürümünü kullanmaya başladılar. Yeni Android güncellemesinde gözle görülür herhangi bir değişiklik yada performans iyileştirmesi şu anda gözükmüyor. Kullanıcıya dair birkaç temel özelliğe gelecek olursak bunlardan ilki;

Bir önceki Sürüme Göre Daha Koyu Tema

Karanlık mod adını verdiğimiz koyu renkli bu tema birçok Android, Chrome OS cihazlarında kullanıcıların sevdiği bir özelliktir. Karanlık mod’un artıları gece bilgisayar başında sıkça vakit geçirenler için bir hayli fazla. Siyah temalar gece çalışanlar veya ekrana bakanlar için göz yorgunluğunu azaltıyor. Chromebook’larda geliştirici ayarlarında bazı Android uygulamalar için ışıkları azaltan yeni bir karanlık mod seçeneği bulunuyor.

Karanlık mod ayrıca cihaza daha şık bir görünüm katıyor. Özellikle yazılımcıların çok fazla kullandığı bu mod uzun süre beyaz ekrana bakanlara göre daha az göz yorgunluğuna sebebiyet veriyor. Arka plan siyaha yakın bir renge, başlık çubuğu ise daha koyu bir siyahla belirgin hale getirilmiş. Vurgu rengi ise daha önceki sürümlerde olduğu gibi deniz mavisi şeklinde tasarlanmış. Bildirimlere de aynı renklerde koyu bir arka plana gidilmiş.

Daha İyi Uygulama Ölçeklendirme

Android ile iOS işletim sistemleri arasında en belirgin farklardan birisi de uygulamaların ve görüntülerin ne yazık ki bir türlü stabil bir ölçeklemeye gelememesi. Android 2.1 Eclaire sürümünden bu yana bitmek bilmeyen ölçeklendirme sorunları bazı sürümlerde tamamen sorun olmaktan çıktı ancak hiçbir zaman tam anlamıyla çözülemedi. Ölçeklendirme sorunlarının neden olduğuna dair kişisel görüşümü söylemem gerekirse, Android cihazlar o kadar farklı ekran boyutlarında ve çözünürlüklerinde üretiliyor ki bir marka düşünün aynı model telefonunun 3 tane ayrı ekran boyutu ve farklı çözünürlükte üretilmesi bu sorunlara sebebiyet veriyor. Android 10 sürümü de dahil her zaman aynı sorunların yaşanmasının en büyük nedeni bu diyebiliriz. Android uygulamalarda artık tek tip ölçeklendirmeye gidiyor. Tek tip ölçeklendirme daha önceki ölçeklendirme yöntemine göre daha stabil bir görüntü sunuyor.

Android 11 yakın zamanda cihazınıza gelecek, genel olarak Chrome OS’da ki bazı kullanılabilirlik sorunlarının çözülmesi herkesi mutlu etti. Chromebook’lar şu anda yeni Android güncellemesini alıyor. Herkesin beklentisi direkt olarak Android 12’ye geçmesiydi ancak Google Android 11’i Chrome OS’de yerini alacak.

 

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.