TeknoHocam
Özgün ve Özgür Teknoloji

Harddisk ve SSD ile Üretilen Yeni Kripto Para Chia

1

Harddisk ve SSD ile üretilen yeni kripto para Chia coin veya Chia Network nedir? Bildiğimiz üzere birçok kripto para; Ekran kartları, işlemciler ve akıllı telefonlarda madencilik yapılarak çıkarılabiliyordu. Son olarak Bittorrent projesinin mucidi Bram Cohen yeni projesi Chia Coin’i duyurdu.

Chia coin’in çıkmasıyla birlikte özellikle Çin ve Uzak Doğu’daki maden avcıları kısa süre içerisinde piyasada bulabildikleri tüm Harddisk ve SSD’leri almaya başladı. Chia mining diğer kripto varlıklar dışında ekran kartı veya işlemciyle değil depolama aygıtları ile kazım yaptıracak. Chia’nın bu duyurusu sonucunda her ne kadar madencilik piyasası tekrardan aktifleşse de şimdilerde Harddisk ve SSD depolamanın henüz sırası değil.

En büyük kripto para Bitcoin’in iş kanıtı üzerine kurulu bir sistem olduğu biliyoruz. Chia ise uzay ve zaman kanıtı modelini kullanacağını açıkladı. Chia ayrıca çevre dostu bir kripto para birimi olarak geldiğini insanlara duyurdu. Bildiğimiz üzere Ethereum madenciliği veya Bitcoin Madenciliği yapanların kullandıkları sistemler çevre dostu değildir. Çok fazla güç tüketen ve aynı oranda sıcaklık üreten ekran kartları işlemciler doğanın dengesini de etkiliyor.

Bittorrent yani BTT Coin’in mucidi Cohen, insanların depolama aygıtlarındaki boş alanlarından yararlanmak için Chia’yı ortaya çıkardı. Chia’nın amacı çok fazla güç tüketmeyen SSD ve Harddiskleri kullanarak, ekran kartlarının tükettiği elektrik miktarını azaltabilmek. SSD ve Harddiskler piyasada çok fazla bulunduğundan ekran kartına göre ulaşılması daha kolay. Böylelikle sadece bu iş için yatırım yapanlar değil birçok bilgisayar sahibi Chia coin üretebilecek.

Chia projesinin duyumunu alan büyük madenciler şimdiden Hon Kong ve Çin de ki stokları tüketti. Hon Kong’da 200 HKD’ye satılan bir Harddisk şu anda 600 HKD’ye alıcı buluyor. Çin en fazla teknoloji aygıtı üreten ülke. Buna rağmen yerli üreticiler Gloway ve Asgard yüksek performans sunan 1 TB ve 2 TB M2.SSD’lerin tamamının tükendiğini duyurdu. Bu şirketler daha fazla üretim için kapasitelerini artıracaklar ve kripto para dünyası için yeni harddiskler geliştirecekler.

Chia projesini önemseyenler kadar önemsemeyecekler de kesinlikle var. Kripto para dünyası şu anda 2.1 trilyon dolar hacime sahip ve bu tüm zamanların en yükseği. Bir günde 5 kat artan veya 5 kat azalan birçok kripto para mevcut. Yatırımcılar, Coin Networklerinin olumlu ve olumsuz haberlerine bile yüksek hassasiyet gösteriyorlar. Chia projesinin başarılı olup, olmayacağıyla ile ilgili konuşmamız için çok erken. Ancak kripto para dünyasına baktığımızda birkaç yıl önce ciddiye alınmayan Bitcoin şu anda 60 bin dolar üzerinde.

1 yorum
  1. hakan diyor

    dexchain projesi buna örnek arkadaşlar inceleyebilirsiniz

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.