TeknoHocam
Özgün ve Özgür Teknoloji

takipçi satın al

NFT Nedir, Nasıl Yapılır Alınır/Satılır?

0

NFT Nedir, Nasıl Yapılır Alınır/Satılır? Son dönemde blok zinciri teknolojisiyle ve kripto paraların hızla gelişmesi ve hayatımıza dahil olmasını NFT teknolojisi de izledi, Dijital varlıklara yönelmeye başlayan insanlar özellikle sanat eseri olarak yüksek fiyatlarla NFT ler satın almaya başladı.

NFT Nedir, Nasıl Yapılır Alınır/Satılır?

NFT Nedir, Nasıl Yapılır Alınır/Satılır? Teknoloji artık hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline gelmiş durumda başta cep telefonları olmak üzere teknolojik aletlerin hızla yaygınlaşması beraberinde yeni teknolojik gelişmeleri de getirdi.

Her gün akıllı telefonlarımızda, bilgisayarlarımızda ve tabletlerimizde video, fotoğraf, yazı gibi içerikleri de sosyal ağlar üzerinden izliyor ve aynı zamanda diğer insanların da görmesi için paylaşıyoruz. Peki hiç şu soruyu bu paylaşımları yaparken kendinize sordunuz mu, paylaştığınız bu içeriklerin yaratıcısı, oluşturucusu kim veya kaynağını nereden geldiğini hiç merak ediyor musunuz? Şu anda bile popüler olan  NFT, bize aslında bu sorunun ve daha fazlasının cevabını veriyor.

NFT ile ilgili bir çok konu başlığını bu yazımızda ele alacağız. Peki NFT nasıl bu kadar hızlı popüler olarak dünyanın gündemine oturmayı başardı? İnternetten sizlerin de kolayca indirip sahip olabileceği bir esere birileri neden 80 milyon dolar gibi büyük paralar ödüyor? NFT blok zincirine nasıl dahil olacak? Dijital sanat eserleri sanat dünyası için bir dönüm noktası olabilir mi?  NFT ile ilgili hepimizin kafasında netleşmeyen çok soru olabilir. Bu kafa sorulara ve daha fazlasına cevap vermek adına bu yazıda, öncelikle “NFT Nedir, Nasıl Yapılır Alınır/Satılır?” soru ve sorularının cevap verelim. İşte NFT hakkında her şey yazımızda.

NFT Nedir, Nasıl Yapılır Alınır/Satılır?

NFT Nedir, Nasıl Yapılır Alınır/Satılır? / NFT nedir?

Öncelikle NFT’nin açılımına bakalım NFT yani  Non-fungible token, Türkçe karşılığı ise değiştirilemez para-çip olarak geçiyor. Ethereum blok zincirinin bir parçası olan NFT’leri dijital eserlere sahip olmak için bir tür sertifika gibi düşünsek yanlış olmaz.

NFT pazarında alışverişler blok zinciri teknolojisi üzerinden kayıt altına alınarak güvence altına alınıyor. Bu blok zincirleri, içindeki verilerin değiştirilememesini sağlayacak şekilde kriptolanmıştır yani özel bir şekilde şifrelenmiştir. Bu dijital varlıklar silinemezler, kopyalanamaz, değiştirilemezler veya benzer bir varlıkla eşitlenemezler, çünkü her dijital eserin NFT ‘nin varlığı kendi başına benzersiz özelliklere sahiptir.

NFT sertifikasına sahip olmanın en büyük kolaylıkları arasında sanat eserinin ya da dijital varlığın aynı zamanda mülkiyetini ve piyasa değerini de takip edebiliyor olabiliyor olmanız. Bu konuda dijital sanatçıların eserlerini benzersiz kılarak el değiştirmesine veya üzerinde oynanmasına engel olabiliyor.  Dahası, NFT satışı  alıcı ile sanatçı arasındaki aracıları da ortadan kaldırıyor.

Sabit olmayan değişebilen varlıklardan olan dolar, hisse senedi, bitcoin veya altının aksine ‘değiştirilemezNFT varlıklar her biri benzersiz ve biricik özellikleri ifade ediyor. Elinizdeki para ile başkasının elindeki para aynı değer anlamına ve özelliklere geliyor. Değiştirilemez Tokenlar (NFT), fiziksel dünyadaki koleksiyon parçalarının dijital yansımalarıdır eşsizdirler.

NFT Nedir, Nasıl Yapılır Alınır/Satılır?
NFT Nedir, Nasıl Yapılır Alınır/Satılır?

Fakat her bir paranın farklı değerde olduğunu düşünürsek. O zaman bu artık bir birim olmaktan ve transfer aracı olmaktan çıktığını söyleyebiliriz. İşte NFT varlıkların durumu da aynen bu şekilde özetlenebilir. NFT‘ye örnek olarak dijital sanat eserleri, spor kartları, internetteki domain adı ve IP adresi olarak bulunan sanal arazi parçaları veya kripto para birimi için kullanılan cüzdan adları da verbiliriz.

Değiştirilemez Tokenlar, sahip oldukları özellikleri sebebiyle genellikle telif hakkı bulunan ürünler oluşturmak için tasarlanarak yayınlanıyor. Örnek vermek gerekirse bir sanatçı, kendi sanat eserini değiştirilemez token olarak oluşturduğunda ürünün her satışında sanatçı kendisine pasif bir gelir sağlıyor.

NFTler, özel olduklarını doğrulamak ve alıcıların mülkiyeti onaylamasına izin vermek için bir blok zincirine (blockchain) kaydedilen benzersiz dijital varlıklara bağlı dijital özelliğe sahip sertifikalardır.

NFT Nedir, Nasıl Yapılır Alınır/Satılır? / NFT nasıl ortaya çıktı?

NFT‘lerin ilk ortaya çıkışı ile ilgili çok fazla iddia ortaya atılmış ve cevabı verilememiş çok fazla soru bulunuyor. Blok zincirindeki renkli madeni paraların var olan ilk NFT‘ler olduğu iddia ediliyor. Girişimci Yoni Assia 2012’de yayımladığı bir makalede renkli madeni paraların NFT‘ler için zemin hazırladığını ifade etmişti. Bununla birlikte sektör standartlarına göre kaynak bilgi hikayenin 2017’de American Studio Larva Lab‘in Ethereum kripto para birimi üzerinde Crypto Punks adlı ilk NFT eserini piyasaya sürmesiyle başladığı yönünde olduğu iddia ediliyor.

NFT Nedir, Nasıl Yapılır Alınır/Satılır? / NFT nasıl yapılır?

NFT, özgün bir dijital içeriği olan, blokchainde (blok zinciri) depo edilen veri birimine verilen kısaltılmış bir isimdir. Bitcoin ve birçok yardımcı program ya da ağ gibi kripto paraların aksine, NTF içerikler kriptografik bir belirteç niteliği taşımakta ve şifrelenmiştir.

NFT, bir dijital sanat içeriğinin Rarible, Opensea ya da KnownOrigin gibi dijital NFT platformları satım ve alım sunulan açık artırma pazarlarına yüklenerek oluşturulmaktadır.

NFT Nedir, Nasıl Yapılır Alınır/Satılır?
NFT Nedir, Nasıl Yapılır Alınır/Satılır?

Bir sanatçı, eğer isterse bir eserini NFT‘ye dönüştürerek satabilir ve bunun yanı sıra sanatçı eserinin telif hakkını elinde tutabilir ve de aynı sanat çalışmasının daha da fazla NFT‘sini kolaylıkla oluşturabilmektedir.

Bir çalışmayı NFT olarak dijital bir deftere yükleyen kişinin, kendisinin NFT‘nin orjinal sanatçısı olduğunu kanıtlamasına her hangi bir imza ile belirtmesine gerek yoktur. Geçmişe bakarsak NFTler için içerik yaratıcılarının izni olmaksızın da sanatın kullanıldığı durum sıklıkla karşılaşılmıştı.

Herkes NFT oluşturabilir satabilir. Bunun için kripto dünyası hakkında detaylı bir bilgiye sahip olmanıza gerek yok. Ethereum şu anda bu iş için lider blokzinciri hizmeti olarak kullanıldığını belirtelim. Her blok zincirinin kendine göre standardı, uyumlu cüzdan hizmetleri ve pazar yerleri vardır öncesinde kısa bir araştırma yapmanızı doğru pazar yeri için karar vermenizi öneriyoruz.

Bunu bir örnek vererek açıklayalım, Binance Akıllı Zincir üzerinde NFT‘ler oluşturursanız, bunları yalnızca Binance Akıllı Zincir varlıklarını destekleyen platformlarda satabilirsiniz. Bu aynı eseri Ethereum tabanlı bir NFT pazarı olan OpenSea’de satamayacağınız anlamına gelir.

Pazar yerine karar verdikten sonra oturum açıp, ilgili dosyayı sisteme yükleyin. Bu noktada yüklediğiniz dijital varlığın kopyası olup olmadığı ya da bir koleksiyona ait olup olmadığı sistem içerisinde sorgulanır. Eserinizi ilgili adımları uygulayıp NFT’ye dönüştürdükten sonra açıklaması ve fiyatlandırmasını yapmanız gerek. İşlem bu kadar basit.

NFT Nedir, Nasıl Yapılır Alınır/Satılır? / NFT’ler nasıl üretilmektedir?

NFT‘ler, Ethereum isimli bir blok zinciri geliştiricileri ile hazırlanmış ve ERC-727Ctoken standartlarına göre üretilerek piyasaya sürülmüştür. Kullanıcılarının blok zincirinin teknik dünyasında kaybolmaması için işlemlerin kolaylıkla gerçekleştirilmesine olanak sağlayan plaformlar bulunmaktadır. NFT üretimi için dijital kripto cüzdanınızın olması yeterlidir.

NFT biçiminde üretmek istediğiniz içeriği,  dijital platformların aracılığı ile IPFS (InterPlanetary File System, Türkçesi; Gezegenler Arası Dosya Sistemi) sistemine yüklenmesinin ardından NFT‘nin değişiklik yapılamayacak parametreleri belirlenir.

NFT Nedir, Nasıl Yapılır Alınır/Satılır?
NFT Nedir, Nasıl Yapılır Alınır/Satılır?

NFT‘den kaç adet üretileceği, satış fiyatı, bir sonraki satıştan ne kadar pay ödeneceği gibi detayların belirlenmesinin ardından blok zinciri ağının işlem için istenen ücretinin ödenmesi ile NFT‘ler üretilmiş olmaktadır.

NFT Nedir, Nasıl Yapılır Alınır/Satılır?
NFT Nedir, Nasıl Yapılır Alınır/Satılır?

Koleksiyonluklar

NFT‘ler, koleksiyonları kart koleksiyonlarına benzer bir şekilde dijital formatta temsil ederek yeni bir koleksiyon alanının doğmasına neden oldu. Şubat 2021’de, NBA Top Shot platformundaki bir LeBron James smaç NFT kartı 208.000 dolara satılmıştı.

Oyunlar

NFT‘ler her alanda olduğu gibi oyun alanında da büyük söz getirdi ayrıca oyun geliştiricisi yerine kullanıcı tarafından kontrol edilen dijital arazi parçaları gibi oyun içi varlıkları temsil etmek için de kullanıldı.

Müzik

Popüler Müzisyenler, NFT‘leri kullanarak blok zincirleri üzerinde çalışmalarını belirterek satışlar yapmaya başlamıştı. 3 Mart 2021’de rock grubu Kings of Leon, ilk albümü bir NFT olarak yayınlamayı planladığını duyurmuştu.

Spor

Sporcular ise  NFT olayından sonra kendilerine özel eserler oluşturarak ciddi rakamlara ulaşacak satışlara imza attığını gördük. Eylül 2019‘da NBA oyuncularından biri olan Spencer Dinwiddie, sözleşmesini başkalarının yatırım yapabilmesi için tokenize ettirmişti. Bu hareketine ek olarak, blok zinciri tabanlı bir şirket olan Dapper Labs, dijital vurgu klipleri için bir pazar yeri olan “N.B.A Top Shot“-u oluşturmak için NBA ile işbirliği yapma kararı almıştı.

Moda

Nike 2019’da attığı bir adım büyük ses getirmişti, blok zinciri teknolojisinin kriptografik olarak güvenli dijital varlıkları NTF‘ler şeklinde “Cryptokicks” adı altında bir çift spor ayakkabı gibi fiziksel ürünlere eklenmesine izin veren bir patent alarak tarihe adını yazdırdı.

Cem YILMAZ da NFT Dünyasında Popüler!

NFT Nedir, Nasıl Yapılır Alınır/Satılır?
NFT Nedir, Nasıl Yapılır Alınır/Satılır?

NFT pazarında rekor kıran bir satış sonrası tüm gözler bu yeni dünyaya çevrildi. Sanat ve gösteri dünyasından pek çok ismin rağbet ettiği NFT pazarına Cem Yılmaz da katılarak kendi NFT eserlerini satışa sundu.

Twitter’da yaptığı bir paylaşımında “Var mı NFT isteyen. İsteyene atıyorum. Deneme ya bişey değil .)” yazan Yılmaz, devamında  OpenSea isimli popüler NFT pazarındaki profilini takipçilerine paylaştı.

Yılmaz, OpenSea’de şu an için bir çok çizimini paylaşmış durumda.

Bu yazımızda sizlere NFT Nedir, Nasıl Yapılır Alınır/Satılır? soruları  hakkında detaylıca bilgiler verdik kripto tarafında daha fazla içeriğe ulaşmak isterseniz buraya tıklamanız yeterli olacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.