TeknoHocam
Özgün ve Özgür Teknoloji

TLM Coin Nedir?

0

Birçok kişinin merak ettiği TLM Coin nedir? Binance kripto para borsasında, Launcpool’daki 19. projesidir. Öncelikle TLM coin (Alien Worlds Trillium) ve projesi nedir? gibi sorulara cevap vermeden önce kripto para dünyasına yeni başlayan arkadaşların daha iyi anlaması adına en baştan başlamakta fayda olduğunu düşünüyorum.

Binance 2018 yılı Ocak ayında, Çin den Kanada ya sürülen profesör bir babanın oğlu olan Changpeng Zhao yada kısaltma adıyla CZ tarafından kurulan ve şuanda da dünyanın en büyük kripto para borsasıdır.

Binance Launcpool: Kullanıcıların Binance USD (BUSD), Binance Coin (BNB) ve diğer tokenleri stake ederek piyasada yeni çıkacak coin tokenleri ödül olarak kazanabileceğiniz bir platformdur.

Token ise; var olan bir blok zincirde bulunan birim değerlerdir. Tokenlerin kendi blok zincirleri yoktur, mevcut var olan bir kripto para biriminin blok zincirine bağımlıdırlar.

Blokzincir (Blockhain): Günümüz dünyasında pek çok alanda internet dünyasında haberleşme, web vs. üzerinden veri transferi yapılıyor, bu teknoloji ise bunların dışında değer verdiğimiz varlıklarımızı da transfer etmemizi sağlayan dağıtık bir veri tabanıdır.

Stake (Staking) etmek Ne demek?

Stake etmek kavramı Proof of Stake (POS) mekanizması ile beraber kripto para dünyasına gelmiş bir terimdir. Bir kripto para zincirinin projelerini desteklemek için kripto paralarınızı cüzdanınızda belirli sürelerde bekletip harcamadan ve başka yere transfer etmeden bekleme işlemi yani vadeli işlemdir. Beklettiğiniz ya da kripto diliyle kilitlediğiniz bu varlıklardan, beklettiğiniz süre zarfınca belirli oranlarda ödül kripto coin kazanırsınız.  Projeye en büyük katkısı ise çok miktarda işlem gücünün boşa harcanmasının önüne geçmektir. Stake etmek ayrıca kripto paraların dolaşımda olan miktarını sınırladığı için arz talep dengesi adına da yararlı olmaktadır.

Proof Of Stake (POS) Nedir?

POS, Proof of Work madencilik yönetimine karşı alternatif olarak yapılmıştır. Kripto para madenciliğinin cüzdanda beklettiğimiz kripto para madenciliğinin yapılabilmesini sağlayan sistemdir. POS, kripto para transferlerini için gerekli matematiksel problemleri Proof of World madenciliğinde olduğu gibi cihaza ve elektrik gücüne göre değil, sahip olduğunuz kripto para birimine göre bir işlem gücü ayırmaktadır.

TLM Coin Projesinin Amacı

Binance kripto para borsasının yeni projesi Alien Worlds Trillium (TLM) oyuncuların NFT’lere karşı mücadele ettiği bir ekonomi simülasyonudur. Simülasyon oyuncuları, rakip Gezegen DAO’ları (Merkezi Olmayan Otonom Kuruşları) kontrol etmek ve ek oyunlara erişim sağlamak için gereken TLM için rekabet etmeye teşvik eder. Oyuncular kendi planlarına bağlı kalarak en uygun NFT’leri satın alarak bir araya toplayabilirler. TLM madenciliği yapmak, savaşlara katılmak ve oyun içi görevleri tamamlamak için dijital oyun öğeleri (NFT) edinebilirler. Ayrıca oyuncular Gezegen DAO nun meclis üyelerini seçerek yönetişimle ilgilenebilir ve oyunun yönünü etkileyebilirler.

TLM tokeni, Binance Coin (BNB) ve Binance USD (BUSD) üzerinden 7 Nisan’dan başlamak üzere 30 gün boyunca kazanabileceklerdir.

Son olarak NFT’nin tanımı da; Benzersiz bir dijital öğeyi temsil eden ve birbirinin yerine geçmeyen, blok zincir adı verilen dijital bir veri tabanıdır. NFT ler video, ses, sanat, video oyunlarındaki öğeler ve diğer çalışma biçimlerine benzeyen dijital dosyaları temsil edebilir. Bir NFT nin benzersiz kimliği ve sahipliği, blok zinciri ile doğrulanabilir.

Daha fazla oku: Harddisk ile üretilen Yeni Kripto Para Chia

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.