TeknoHocam
Özgün ve Özgür Teknoloji

Windows 11 USB Oluşturma ve Yükleme

0

Windows 11 USB Oluşturma ve Yükleme Rehberimizde sizlere Rufus ile nasıl bir kurtarma belleği yapabileceğinizi anlatacağız. Microsoft, Windows Insider Programı aracılığıyla Windows 11’i deneyimlemenizi kolaylaştırdı. Her şeyi manuel olarak ayarlamak zorunda kalmadan Dev kanalı aracılığıyla Windows 10’dan Windows 11’e kolayca yükseltebilirsiniz. Aslında, Windows Insider Beta kullanıcıları artık Windows 11 güncellemelerini de sorunsuz bir şekilde alabilir. Ancak bunu söyledikten sonra, Windows’u temizlemeyi seven biriyseniz, Windows 11’i USB’den flaşlamak iyi bir seçenek olacaktır. Bu, geçici veya artık dosyalarınız olmayacağı anlamına gelir ve bu da daha hızlı ve daha sorunsuz bir deneyim sağlar. Bu nedenle, Windows 11’i USB’den yüklemek istiyorsanız, aşağıdaki adım adım kılavuzu izleyin.

Windows 11’i USB’den Yükleme: Eksiksiz Bir Kılavuz (2021)

İlk olarak, Windows 11 önyüklenebilir bir USB’nin nasıl oluşturulacağından ve ardından Windows 11’in PC’nize nasıl yeni yükleneceğinden bahsettik. Aşağıdaki tabloyu genişletip ilgili bölüme geçebilirsiniz.

Windows 11 Önyüklenebilir USB Oluşturun

Kullanımı basit olduğu için Windows 11 önyüklenebilir bir USB oluşturmak için Rufus kullanacağız. Rufus’u gereksiz yere karmaşık bulursanız, listemizdeki diğer Rufus alternatiflerini bulabilirsiniz. Bunun dışında, Windows 11 ISO görüntüsünün bir kopyasına zaten sahip olduğunuzu varsayıyorum. Şimdi bunların hepsini söyledikten sonra, Windows 11 için nasıl önyüklenebilir bir USB oluşturulacağını öğrenelim.

 • Öncelikle, USB flash sürücüyü bilgisayarınıza takın. Ardından, Rufus’u başlatın ve otomatik olarak USB cihazını seçecektir. Şimdi “Seç”e tıklayın ve Windows 11 ISO görüntüsünü seçin. Rufus’u Windows 11’i kurmak istediğiniz bilgisayarda çalıştırmanızı tavsiye ederim. Bu, Rufus’un sistem yapılandırmanıza bağlı olarak doğru değerleri otomatik olarak önceden seçmesini sağlar.

 • Önyüklenebilir USB’yi başka bir bilgisayarda oluşturuyorsanız, önceden hedef makinenin bölüm şemasını kontrol etmenizi öneririm. “Windows + X” klavye kısayoluna basın ve Disk Yönetimi’ni açın. Burada “Disk 0”a sağ tıklayın ve “Özellikler”i açın. Ardından, “Birimler”e geçin ve GPT veya MBR olsun, Bölüm stilini kontrol edin. Örneğin, benimki GPT.

Not: Windows 11’e yükseltme, GPT bölümleme stilini gerektirdiğinden, bağlantılı makalemizden MBR’yi veri kaybı olmadan GPT diskine nasıl dönüştüreceğinizi öğrenebilirsiniz.

 • Rufus’ta, “Bölüm şeması” altında “GPT”yi seçtim. Buna göre bölüm şemasını seçmeniz gerekir. Son olarak, her şeyi varsayılan olarak tutun ve “BAŞLAT”a tıklayın. Yanıp sönme işlemi tamamlandıktan sonra Rufus’u kapatın ve Windows 11 USB çubuğunu hedef makineye takın.

Windows 11’i Ön yüklenebilir Bir USB’den Temiz Yükleme

 • Windows 11‘i USB’den yüklemek için bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekir. PC’niz açılırken, önyükleme tuşuna sürekli olarak basmaya başlamanız gerekecektir.

Not: HP dizüstü bilgisayarlarda, başlatma sırasında “Esc” tuşuna basıldığında Başlangıç ​​menüsü görüntülenir. Diğer dizüstü bilgisayarlar ve masaüstü bilgisayarlar için, İnternet’te önyükleme anahtarını aramanız gerekecektir. Şunlardan biri olmalıdır: F12, F9, F10, vb.

 • Ardından, “Aygıt Önyükleme Seçenekleri”ni açmak için “F9”a (anahtar dizüstü/masaüstünüz için farklı olabilir) basın. Burada, oluşturduğunuz flash sürücüyü seçin ve enter tuşuna basın.

 • Şimdi Windows 11 yükleyici kurulumuna ön yükleme yapacaksınız. İleri -> Şimdi Kur’a tıklayın.

 

 • Bir sonraki sayfada “Ürün anahtarım yok” seçeneğini seçin.

 • Bundan sonra, Windows 11 sürümünü seçmeniz istenebilir. Windows’u etkinleştirilmiş bir dizüstü bilgisayar kullanıyorsanız, önceki yapılandırmanıza göre sürüm otomatik olarak seçilecektir.
 • Şimdi, “Özel”e tıklayın. Windows 11’i belirli bir sürücüye yüklemenizi sağlar. Bu şekilde, tüm diski silmek zorunda kalmayacaksınız.

 • Bölüm sayfasına geldiğinizde, sürücü boyutuna göre “C” sürücüsünü belirleyin ve Windows 11’i bilgisayarınıza kurmak için “İleri”ye tıklayın. Bu, yalnızca C sürücüsündeki Masaüstü, Belgelerim, İndirilenler’deki programlar ve dosyalar da dahil olmak üzere C sürücünüzü siler ve diğer bölümlere dokunmaz.

Not: MBR ile ilgili herhangi bir hata alırsanız, kılavuzumuzu takip edin ve MBR’yi veri kaybı olmadan GPT diskine dönüştürün.

 • Son olarak, Windows 11, USB’den PC’nize yüklenecektir.

 • Kurulumdan sonra PC’niz otomatik olarak yeniden yapılacaktır. Önyükleme işleminde USB flash kullanmak; Windows 11’e biniş (OOBE) kurulumuyla karşılaşacaksınız. Win 11 kurulumunda Windows 11 Home işletim sistemi hesap oluştur. Microsoft bir bağlantı kurmak için etkin bir internet bağlantısı olması gerekir. Evet, bu, Windows 11 için sistem sistemden biridir. Ancak, kullanımda olan Windows 11 sürümlerinde çevrimdışı kullanımınız: Oturum Açma Seçenekleri -> Çevrimdışı Hesap -> Sınırlı deneyim.

Not: Oturum açtıktan sonra, Ev kullanıcıları Microsoft hesabını Windows 11’den kaldırabilir ve bunun yerine yerel bir hesap kullanabilir.

 • Buyrun! Windows 11’i bilgisayarınızdaki USB sürücüsünden başarıyla yüklediniz. Şimdi devam edin ve bilgisayarınızdaki tüm yeni Windows 11 özelliklerini deneyin. Yeni bir ortalanmış başlat menüsü, Android uygulama desteği ile yeniden tasarlanmış Microsoft Store, widget’lar, yeni eylem merkezi, sesle yazma ve çok daha fazlasını içerir.

Bilgisayarınızdaki Önyüklenebilir USB’den Windows 11’i Yeniden Yükleyin

Böylece önyüklenebilir bir Windows 11 USB çubuğu oluşturabilir ve Microsoft’tan yepyeni masaüstü işletim sistemini bilgisayarınıza yükleyebilirsiniz. İşlem, Windows 10’u bir USB flash sürücüden nasıl yüklediğimize oldukça benzer. Windows kurulumunda yeni olsanız bile, kılavuzu adım adım takip edebilir ve Windows 11’i kısa sürede çalıştırabilirsiniz. Her neyse, bizden bu kadar. Son olarak, herhangi bir sorunuz varsa, aşağıya yorum yapın ve bize bildirin.

Daha fazla oku: Windows 11 Android Uygulamalar Nasıl İndirilir?

Windows 11 Varsayılan Tarayıcı Nasıl Değiştirilir?

Bu Bilgisayar Windows 11’i Çalıştıramaz Hatası Çözümü

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.